Poradnik rodzinny


Zastosowanie ziół w kosmetyce

      W zależności od różnych okresów wzrostu rośliny występują różne jej właściwości lecznicze, zależne również od tego, którą część rośliny zbieramy. Przy zbiorze ziół obowiązują pewne zasady. Zbiera się je w czasie pogody i po obeschnięciu rosy. Zioła przed suszeniem nie mogą się zagrzać, a w czasie suszenia muszą być dokładnie wysuszone w miejscu przewiewnym i suchym.

Przygotowanie ziół:

Napar. Celem otrzymania naparu zalewa się zioła gotującą wodą w naczyniu rozgrzanym i pozostawia bez gotowania ok. 30 minut, po czym cedzi i zlewa.
Odwar otrzymuje się przez gotowanie ziół przez 5—10 minut, po przecedzeniu odwar zlewa się. Zioła aromatyczne gotuje się pod przykrywką.
Nalewki. Zioła kraje się bardzo drobno, korzenie i owoce tłucze na drobne cząstki, po czym zalewa się 70% alkoholem, w stosunku wagowym — jedna część ziół na 5 części spirytusu. Zalane zioła trzyma się w ciepłym miejscu przez 8 dni, po czym nalewkę filtruje się przez bibułę.

Działanie ziół:

Rumianek zwykły i rumianek rzymski — ma działanie przeciwzapalne. W postaci odwarów używany jest do rozjaśniania włosów jasnych, nadając im złocisty odcień.Czas zbierania: czerwiec—lipiec.
Kwiat lawendy — używany do aromatycznych kąpieli wzmacniających, w dużych ilościach używany w przemyśle perfumeryjnym. Czas zbierania: lipiec—sierpień.
Kwiat arniki — działa przeciwzapalnie. Czas zbierania: maj do sierpnia.
Kwiat lipy — dodaje się do kąpieli; napar jest dobry do mycia skóry wrażliwej (łyżka na szklankę wody). Czas zbierania: czerwiec—lipiec.
Liść rozmarynu — ma właściwości aromatyczne, działanie ściągające. Ma zastosowanie w kosmetyce jako środek wygładzający i ujędrniający skórę, stosowany w postaci nalewki na wódce (dla cery tłustej) i na winie (dla cery suchej). Czas zbierania: maj—czerwiec.
Liść orzecha włoskiego — do farbowania włosów. Czas zbierania: czerwiec—lipiec.
Liść szałwii — ma działanie ściągające, przeciwzapalne, odkażające, stosuje się w postaci naparów. Czas zbierania: maj—czerwiec.
Liść mięty — do kąpieli aromatycznych, działa wzmacniająco. Stosowany do maseczek przy cerze łojotokowej. Czas zbierania: czerwiec—lipiec.
Liść pokrzywy — nalewka służy jako środek na porost włosów. Czas zbierania: czerwiec do sierpnia,
Ziele skrzypu — jako odwar używany do mycia głowy, pobudza porost włosów (dobrze mieszać z chmielem, rumiankiem, korzeniem łopianu i mydlnicy). Działa wysuszająco. Czas zbierania — maj do sierpnia.
Ziele fiołka trójbarwnego (bratki polne) — działa na przemianę materii, stąd zastosowanie przy trądziku młodzieńczym w postaci naparu (łyżką na szklankę wody). Do zmywania twarzy. Czas zbierania — maj do. października.
Ziele nostrzyka lekarskiego — działa rozmiękczająco, wchodzi w skład masek przy cerze tłustej. Czas zbierania — czerwiec do września.
Ziele macierzanki — do wzmacniających aromat tycznych kąpieli, działa ściągająco. Czas zbierania: czerwiec, lipiec — do jesieni.
Korzeń łopianu — do mycia głowy, celem wywołania porostu włosów jako napar oraz w postaci świeżego soku do wcierania. Czas zbierania: marzec—kwiecień i wrzesień— październik.
Korzeń mydlnicy — stosowany do mycia włosów, do wyrobu wód do włosów przy łojotoku. Czas zbierania: marzec—kwiecień, wrzesień—październik.
Kłącze tataraku — w postaci wywaru do kąpieli aromatycznych, do mycia głowy; wzmacnia cebulki włosowe. Czas zbierania: wrzesień—październik.
Szyszki chmielu — napar jest środkiem wzmacniającym włosy, w połączeniu z innymi ziołami(np. szyszki chmielu 30 g, korzenie mydlnika 80 g, korzenie łopianu 30 g, skrzypu 30 g, rumianek 20 g). Szyszki chmielu są dodawane również do mieszanek kąpielowych. Czas zbierania — sierpień.
Kora dębowa — do kąpieli nóg przy nadmiernym poceniu i przy odmrożeniach; do kąpieli wzmacniających. Jako dodatek w mieszankach do mycia włosów celem ich przyciemnienia.Czas zbierania: marzec—kwiecień.
Siemię lniane — działa rozmiękczająco na skórę, stosowane w maskach ziołowych. Czas zbierania: sierpień—wrzesień.

Spis treści:
Usuwanie plam
 Wywabianie plam
 Usuwanie plam rdzawych
 Usuwanie plam z atramentu i tuszu
 Usuwanie plam z czekolady
 Usuwanie plam z herbaty
 Usuwanie plam z jodyny
 Usuwanie plam z kakao
 Usuwanie plam z krwi
 Usuwanie plam z lakieru do paznokci
 Usuwanie plam z lakieru nitro
 Usuwanie plam z maści
 Usuwanie plam z mleka
 Usuwanie plam z moczu
 Usuwanie plam z potu
 Usuwanie plam z pleśni
 Usuwanie plam z soków
 Usuwanie plam ze smoły i żywicy
 Usuwanie plam z tłuszczu i oleju
 Usuwanie plam z trawy
 Usuwanie plam z wosku i parafiny
 Usuwanie plam z wina
 Usuwanie plam z żółtka jaj
 Usuwanie ze ścian plam z wilgoci
Żywienie
 Przyrządzenie potraw
 Karmienie niemowląt
 Przechowywanie owoców
 Przechowywanie produktów
 Odżywianie dzieci i młodzieży
 Zasady żywienia
 Żywienie dietetyczne
Dom i ogród
 Jak zadbać o wodę w basenie ?
 Konserwacja podłogi
 Odetkanie zapchanego zlewu
 Zwalczanie karaczanów
 Porządki domowe
 Czyszczenie mebli
 Utrzymanie czystości
 Jak dbać o rośliny w mieszkaniu
 Uprawa roślin kwiatowych
 Osłona przed rozbiciem telewizora
 Rośliny w sypialni
 Czy automatyczny odkurzacz jest skuteczny
Styl
 Bielizna na karnawał
 Zgrabna sylwetka
 Wady, które można zatuszować
Czas wolny
 Psychotesty
Żyj zdrowo
 Zdrowy sen
 Opalanie w zimie
 Kąpiele powietrzne
 Kąpiele słoneczne
 Kąpiele w rzece, morzu i basenie
 Wskazania na upały
 Zastosowanie ziół w kosmetyce
Pranie
 Pranie jedwabiu
 Pranie kolorowych tkanin bawełnianych
 Pranie odzieży wełnianej
 Pranie odzieży z włókien syntetycznych
 Pranie odzieży z elany
 Pranie odzieży z laminatów
 Pranie firanek
 Pranie poduszek
 Pranie wyrobów z włókien stylonowych

Pomoc Linki O Serwisie
O nas
Formularz kontaktowy
Poradnik domowy
Poradnik działkowca
Spryciarze
Polskie Składy Budowlane
Jak to działa
Reklama
Jak dodać strone
Copyright © poradnik-rodzinny.pl All Rights Reserved.