Poradnik rodzinny


Kąpiele słoneczne

      Kąpiele słoneczne są źródłem zdrowia pod warunkiem, że będą racjonalnie stosowane. Skóra wystawiona na działanie słońca staje się lepiej ukrwiona i odżywiona, zwiększa się odporność skóry na zakażenie, zwiększają się w niej procesy przemiany materii.
      Rolę promieni powodujących opaleniznę spełniają promienie ultrafioletewe, które prowadzą do gromadzenia się w naskórku barwnika nadającego skórze brązowawe zabarwienie. Gromadzenie się barwnika w skórze jest odczynem ochronnym ze strony organizmu, który w ten sposób zapobiega głębszemu przenikaniu promieni.
      Promienie podczerwone nie biorą udziału w procesie opalania, natomiast wywołują działanie cieplne i one to mogą być przyczyną udaru cieplnego.
      Jak należy się opalać. Najodpowiedniejszą porą do opalania jest czas do południa, wtedy słońce-najintensywniej grzeje. Najlepiej jest opalać się w ruchu, tj. w czasie chodzenia lub gier sportowych. Przy opalaniu się w pozycji leżącej łatwiej może dojść do przegrzania ustroju. Osoby całkowicie zdrowe mogą zaczynać naświetlanie słońcem od 15 do 20 minut, zwiększając codziennie czas o 10 minut na każdą stronę, tj. przód i tył. Po upływie 2 tygodni czas ekspozycji słonecznej dochodzi do 2 godzin.
      Dzieci mają wrażliwszą skórę, dlatego okres przebywania na słońcu powinien być odpowiednio mniejszy. Dzieci starsze mogą korzystać ,ze słońca tak jak dorośli z tym, żeby czas naświetlania nie przekraczał 2 godzin dziennie już w okresie przyzwyczajenia organizmu.
      Nie wszystkie okolice ciała są jednakowo wrażliwe na promienie ultrafioletowe. Najwrażliwsze są: czoło, nos, ramiona, dekolt, środkowa część brzucha. Te więc części trzeba chronić przed światłem słonecznym.
      Trzeba pamiętać, że nie każdy rodzaj skóry jednakowo reaguje na promienie słoneczne. Skóra jasna jest o wiele wrażliwsza na promienie słoneczne i o wiele łatwiej dochodzi w niej do odczynu rumieniowego.
      Przed każdym opalaniem wskazane jest natłuszczenie skóry kremem, np kremem Nivea, albo olejkiem do opalania. Kremu ani olejku nie należy stosować w zbyt grubej warstwie Przed opalaniem trzeba usunąć z twarzy puder i róż oraz z warg kredkę do ust. Oczy chroni się ciemnymi okularami lub tamponikami z waty. Zaciskanie oczu które jest odruchową ochroną przed światłem, powoduje tworzenie się promienistych zmarszczek wokoło oczu które nie opalają sie i odcinają się potem wyraźnie od pozostałej, opalonej skóry. Wieczorem po opalaniu trzeba skórę natłuścić dobrym, tłustym kremem, względnie maścią.
      Opalanie nadmierne nie wpływa korzystnie na skórę, wysusza ją, powoduje szybsze starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Opalanie nie jest wskazane: w chorobach gorączkowych, w chorobach narządu krążenia oraz w czynnej gruźlicy płuc.
      Oparzenie słoneczne ma takie same skutki jak i innego rodzaju oparzenie. Przy oparzeniu mniej nasilonym występuje jedynie zaczerwienienie skóry, przy oparzeniu silniejszym mogą powstać pęcherze.
      Na miejsca zaczerwienione można robić okłady ze świeżego twarogu albo zsiadłego mleka na okres ok 15 minut. Można również stosować maści chłodzące. Kojąco działa także posmarowanie białkiem jajka. O ile nie powstaną pęcherzyki, można natłuścić skórę olejkiem migdałowym lub wodą wapienną z olejem lnianym. W przypadku powstania pęcherzyków posmarować maścią cynkową
      Jeśli oparzenie słoneczne jest rozleglejsze lub bardziej nasilone, należy zwrócić się do lekarza, który może przepisać środki szybko i skutecznie działające. Leki te stosowane zewnętrznie, można nabyć w aptece jedynie na zlecenie lekarza.
Świeżo opalonej skóry nie należy myć wodą i mydłem.

Spis treści:
Usuwanie plam
 Wywabianie plam
 Usuwanie plam rdzawych
 Usuwanie plam z atramentu i tuszu
 Usuwanie plam z czekolady
 Usuwanie plam z herbaty
 Usuwanie plam z jodyny
 Usuwanie plam z kakao
 Usuwanie plam z krwi
 Usuwanie plam z lakieru do paznokci
 Usuwanie plam z lakieru nitro
 Usuwanie plam z maści
 Usuwanie plam z mleka
 Usuwanie plam z moczu
 Usuwanie plam z potu
 Usuwanie plam z pleśni
 Usuwanie plam z soków
 Usuwanie plam ze smoły i żywicy
 Usuwanie plam z tłuszczu i oleju
 Usuwanie plam z trawy
 Usuwanie plam z wosku i parafiny
 Usuwanie plam z wina
 Usuwanie plam z żółtka jaj
 Usuwanie ze ścian plam z wilgoci
Żywienie
 Przyrządzenie potraw
 Karmienie niemowląt
 Przechowywanie owoców
 Przechowywanie produktów
 Odżywianie dzieci i młodzieży
 Zasady żywienia
 Żywienie dietetyczne
Dom i ogród
 Jak zadbać o wodę w basenie ?
 Konserwacja podłogi
 Odetkanie zapchanego zlewu
 Zwalczanie karaczanów
 Porządki domowe
 Czyszczenie mebli
 Utrzymanie czystości
 Jak dbać o rośliny w mieszkaniu
 Uprawa roślin kwiatowych
 Osłona przed rozbiciem telewizora
 Rośliny w sypialni
 Czy automatyczny odkurzacz jest skuteczny
Styl
 Bielizna na karnawał
 Zgrabna sylwetka
 Wady, które można zatuszować
Czas wolny
 Psychotesty
Żyj zdrowo
 Zdrowy sen
 Opalanie w zimie
 Kąpiele powietrzne
 Kąpiele słoneczne
 Kąpiele w rzece, morzu i basenie
 Wskazania na upały
 Zastosowanie ziół w kosmetyce
Pranie
 Pranie jedwabiu
 Pranie kolorowych tkanin bawełnianych
 Pranie odzieży wełnianej
 Pranie odzieży z włókien syntetycznych
 Pranie odzieży z elany
 Pranie odzieży z laminatów
 Pranie firanek
 Pranie poduszek
 Pranie wyrobów z włókien stylonowych

Pomoc Linki O Serwisie
O nas
Formularz kontaktowy
Poradnik domowy
Poradnik działkowca
Spryciarze
Polskie Składy Budowlane
Jak to działa
Reklama
Jak dodać strone
Copyright © poradnik-rodzinny.pl All Rights Reserved.