Poradnik rodzinny


Jak dbać o rośliny w mieszkaniu

Jak dbać o rośliny w mieszkaniu
Ustawianie roślin doniczkowych w pokoju Rośliny najbardziej rozrastające się, jak fikus, monstra, oleander czy lipka pokojowa, najlepiej ustawić nisko, wprost na podłodze lub na niskich stołeczkach. Rośliny średnio wysokie, jak: papirus, aspidistra, begonie, wężownica, paprocie można ustawić na kwietnikach z kilkoma półeczkami umieszczonymi na różnej wysokości. Takie kwietniki można kupić w sklepach galanterią drewnianą. Jeżeli nie mamy kwietnika, możemy kilka tych roślin ustawić na niedużym, raczej niskim stoliku tak, aby z przodu stały niższe, a z tyłu wyższe, lub na komodzie. Szczególnie ładne okazy warto ustawić na kwietnikach przeznaczonych na jedną roślinę. Doskonałą ozdobą mieszkania są rośliny pnące. Należy do nich m.in. rhoicissus, bluszcz, trzykrotka, welon panny młodej, woskownica. Takie rośliny najlepiej wyglądają na wiszących półeczkach połączonych z kratką, do której przypina się pędy rośliny. Duże pnącza należy rozpinać na ścianach, przywiązując pędy miękką nicią do wbitych haczyków. Ładnie też wyglądają na słomianej macie. Do ozdobienia ciemniejszych miejsc w mieszkaniu trzeba wybierać rośliny dobrze znoszące cień. Należą do nich, między innymi, bluszcz, trzykrotka, paprocie, wężownica i begonia.

Podlewanie. Podlewanie jest jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, od której zależy nie tylko zdrowie, ale i życie rośliny. Dlatego też trzeba znać najważniejsze zasady podlewania. Rośliny, które mają duże, miękkie liście, potrzebują więcej wody, gdyż szybciej wyparowują, niż rośliny o liściach drobnych i nielicznych. Młode rośliny potrzebują więcej wody niż starsze. Rośliny kwitnące trzeba obficiej podlewać przed kwitnieniem niż po zakwitnięciu. Latem podlewa się częściej i obficiej niż zimą, kiedy rośliny potrzebują mniej wody, gdyż większość z nich przechodzi w stan spoczynku, a poza tym ziemia wolniej wysycha. W pomieszczeniach silnie ogrzewanych trzeba podlewać obficiej niż w chłodnych. Lepiej podlewać rzadziej a obficiej, niż często a skąpo. Nie wolno tak przesuszyć ziemi, że przypomina popiół, ani dopuścić do zwiędnięcia, a co gorsza do zżółknięcia roślin. Jeżeli jednak zdarzy się, że roślina przywiędnie, można ją jeszcze uratować. W tym celu wstawia się doniczkę do naczynia z letnią wodą, następnie wyjmuje i po kilku godzinach przesadza do nieco większej doniczki ze świeżą ziemią.

Nawożenie. Zapotrzebowanie na pokarm poszczególnych gatunków roślin ozdobnych nie są jednakowe. I tu, podobnie jak przy wymaganiach dotyczących wody, najwyraźniejsza jest różnica między roślinami szybko rosnącymi, o bujnych, dużych liściach, a kaktusami i roślinami o liściach małych, grubych lub skórzastych. Pierwsze z nich wymagają ziemi żyznej — kompostowej albo inspektowej. Roślinom należącym do drugiej grupy wystarczy ziemia piaszczysto-gliniasta. W gospodarstwach leżących na słabszych glebach można ją wziąć wprost z ogrodu, w leżących zaś na ziemiach żyznych - "doprawić" piaskiem (1 szklanka piasku na 3 szklanki ziemi). Roślina szybko zużywa składniki pokarmowe z małej bryły ziemi i trzeba je uzupełnić nawożąc. Najwygodniej jest stosować tabletki lub pałeczki nawozowe. Można też stosować koncentrat w płynie, który po rozcieńczeniu stosuje się od wiosny do jesieni, co 2-3 tygodnie. Doskonałym i łatwo dostępnym na wsi nawozem jest nawóz kurzy, trzeba go jednak silnie rozcieńczyć, aby nie „spalić" korzeni. W tym celu miesza się go z wodą (1 łyżka nawozu na 1 litr wody) i pozostawia na kilka dni, aby przefermentował. Roztworem tym podlewa się rośliny co 3 tygodnie, od wiosny do połowy lata. Zamiast podlewania nawozami można też zastosować suchy krowieniec, który kruszy się i rozkłada w doniczce warstwą grubości 1—2 cm. Przed każdym nawożeniem rośliny powinny być dokładnie podlane. Nie powinno się nawozić roślin silnie nagrzanych słońcem. Rośliny świeżo przesadzone można nawozić dopiero po 3—4 tygodniach.

Temperatura. Większość roślin doniczkowych rośnie w normalnej temperaturze pokojowej, to znaczy przy 18—20°C. W zimie większość roślin przechodzi okres spoczynku i wówczas warto je wynieść w chłodniejsze miejsce, o temperaturze 12—15°C. W bardzo mroźne dni trzeba doniczki zdejmować z parapetów, albo jak najdalej odsunąć od szyb. W czasie wietrzenia zimą też trzeba odsuwać rośliny od okna. W lecie niektórym gatunkom, zwłaszcza paprociom i świeżo przesadzonym roślinom oraz sadzonkom może zaszkodzić zbytnie nasłonecznienie, trzeba je więc w południe ocieniać (można wstawić arkusz papieru sztywnego między szyby a doniczki).

Przesadzanie. Większość roślin pokojowych przesadza się corocznie albo co dwa lata, w marcu lub kwietniu. Nowa doniczka powinna być taka, aby stara mogła się w niej zmieścić. Na dnie doniczki trzeba położyć skorupkę lub cienki kawałek cegły i nasypać trochę grubego piasku, aby nadmiar wody mógł przedostawać się na zewnątrz. Ustawienie doniczek na stałe na miseczkach z wodą i zastępowanie tym podlewania jest niewłaściwe i może spowodować zgnicie rośliny. Podczas przesadzania trzeba usunąć chore i uszkodzone korzenie.

Spis treści:
Usuwanie plam
 Wywabianie plam
 Usuwanie plam rdzawych
 Usuwanie plam z atramentu i tuszu
 Usuwanie plam z czekolady
 Usuwanie plam z herbaty
 Usuwanie plam z jodyny
 Usuwanie plam z kakao
 Usuwanie plam z krwi
 Usuwanie plam z lakieru do paznokci
 Usuwanie plam z lakieru nitro
 Usuwanie plam z maści
 Usuwanie plam z mleka
 Usuwanie plam z moczu
 Usuwanie plam z potu
 Usuwanie plam z pleśni
 Usuwanie plam z soków
 Usuwanie plam ze smoły i żywicy
 Usuwanie plam z tłuszczu i oleju
 Usuwanie plam z trawy
 Usuwanie plam z wosku i parafiny
 Usuwanie plam z wina
 Usuwanie plam z żółtka jaj
 Usuwanie ze ścian plam z wilgoci
Żywienie
 Przyrządzenie potraw
 Karmienie niemowląt
 Przechowywanie owoców
 Przechowywanie produktów
 Odżywianie dzieci i młodzieży
 Zasady żywienia
 Żywienie dietetyczne
Dom i ogród
 Jak zadbać o wodę w basenie ?
 Konserwacja podłogi
 Odetkanie zapchanego zlewu
 Zwalczanie karaczanów
 Porządki domowe
 Czyszczenie mebli
 Utrzymanie czystości
 Jak dbać o rośliny w mieszkaniu
 Uprawa roślin kwiatowych
 Osłona przed rozbiciem telewizora
 Rośliny w sypialni
 Czy automatyczny odkurzacz jest skuteczny
Styl
 Bielizna na karnawał
 Zgrabna sylwetka
 Wady, które można zatuszować
Czas wolny
 Psychotesty
Żyj zdrowo
 Zdrowy sen
 Opalanie w zimie
 Kąpiele powietrzne
 Kąpiele słoneczne
 Kąpiele w rzece, morzu i basenie
 Wskazania na upały
 Zastosowanie ziół w kosmetyce
Pranie
 Pranie jedwabiu
 Pranie kolorowych tkanin bawełnianych
 Pranie odzieży wełnianej
 Pranie odzieży z włókien syntetycznych
 Pranie odzieży z elany
 Pranie odzieży z laminatów
 Pranie firanek
 Pranie poduszek
 Pranie wyrobów z włókien stylonowych

Pomoc Linki O Serwisie
O nas
Formularz kontaktowy
Poradnik domowy
Poradnik działkowca
Spryciarze
Polskie Składy Budowlane
Jak to działa
Reklama
Jak dodać strone
Copyright © poradnik-rodzinny.pl All Rights Reserved.