Wyprysk
Wyprysk, czyli egzema jest najczęściej spotykaną chorobą alergiczną skóry. Jest to powierzchniowy stan zapalny naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Zmianom towarzyszy bardzo silny świąd. Zmiany ustępują bez pozostawienia śladu. Choroba ma charakter przewlekły i wykazuje skłonność do nawrotów. Wyprysk występuje po zadziałaniu najrozmaitszych alergenów, a najczęściej istnieje uczulenie na wiele czynników. W wyprysku na szczególną wrażliwość skóry mogą mieć duży wpływ czynniki usposabiające, o których była mowa, a więc zaburzenia w przemianie materii, choroby przewodu pokarmowego itp.
W powstawaniu wyprysku dużą rolę odgrywają czynniki uczulające, z którymi bezpośrednio styka się skóra, dlatego też najczęstszym umiejscowieniem zmian są dłonie.
W przypadku wyprysku woda, zwłaszcza woda chlorowana, oraz środki do czyszczenia i mycia działają szkodliwie, nieraz są czynnikiem uczulającym. Jest to dużym utrudnieniem życia, zwłaszcza dla kobiet, które zajmują się gospodarstwem domowym. Niestety rękawiczki gumowe nie są wskazane dla takich chorych, bowiem z jednej strony powodują macerację skóry, z drugiej — guma może również być czynnikiem uczulającym.
|