Poradnik rodzinny


Urazy mechaniczne oka

      Urazy mechaniczne oczu spotykamy najczęściej przy pracy fizycznej. Są one spowodowane odpryskami różnego rodzaju metali lub innych ciał odrzucanych z dużą siłą w czasie pracy, jak np. odpryski wiórów przy obsłudze tokarek, odłamki tarcz szlifierskich, odłamki węgla przy obsłudze wiertarek w kopalniach lub podczas obróbki węgla, odpryski przy obsłudze strugarek, frezarek, pras, narzędzi pneumatycznych itp. Poza przemysłem stosunkowo często spotykamy się z urazami mechanicznymi na wsi, np. takimi jak: kopnięcie przez konia, uraz rogiem krowy, przy rąbaniu drzewa itd.
      Przy urazie może być uszkodzona każda część oka i jego aparatu ochronnego. Zależnie od rodzaju, kształtu, wielkości oraz siły działania przedmiotu, powodującego uraz, spotykamy się z różnego rodzaju uszkodzeniami oczu, mniej lub bardziej poważnymi. Najbardziej ogólnie wszystkie te uszkodzenia możemy podzielić na dwie grupy:
1) urazy powierzchowne
2) urazy głębokie.
      
Urazy powierzchowne. Urazami powierzchownymi nazywamy takie urazy, które uszkadzają tylko aparat ochronny lub powierzchowne części oka (powieki, spojówki, rogówka, twardówka), nie przebijają jednak ściany gałki ocznej. Są to na ogół urazy lekkie, nie doprowadzające do zniszczenia gałki ocznej ani utraty widzenia. Niemniej jednak należy pamiętać, że nawet przy nieznacznym zranieniu, o ile nie jest ono odpowiednio leczone, może dojść do powikłań (np. zakażenie bakteryjne), które przedłużają leczenie, a często prowadzą do zmian nieodwracalnych, niejednokrotnie upośledzających widzenie.
      Przyczyny. Urazy powierzchowne są najczęściej spowodowane przez różnego rodzaju niewielkie ciała obce, wpadające do worka spojówkowego, lub wbijające się w skórę powiek, w rogówkę, rzadziej w twardówkę w obrębie szpary powiekowej. Są to przeważnie maleńkie opiłki metalowe, kawałki węgla, ziarna piasku, rzadziej owady, włoski, źdźbła roślin itp.
      Objawy, przebieg, leczenie. Już najmniejsze ciało obce, znajdujące się w worku spojówkowym, lub też wbite w rogówkę lub twardówkę, powoduje ból oka, światłowstręt, mruganie, wzmożone łzawienie (odruch obronny). Brzegi powiek są przekrwione, spojówki powiek i gałki nastrzyknięte (zaczerwienione). Wzmożone łzawienie i mruganie doprowadza nieraz do wypłynięcia ciała obcego. W przypadkach jednak mocniejszego wbicia w spojówkę lub rogówkę, lub umiejscowienia się ciała obcego w spojówce powieki górnej lub załamku górnym — ciało obce pomimo łzawienia samo nie wypływa i w razie dłuższego pozostawania w oku może spowodować podrapanie rogówki, lub też wywołać zapalenie spojówek (np. źdźbło zboża tkwiące w załamku górnym). W każdym przypadku podejrzenia o obecność ciała obcego w oku należy dokładnie obejrzeć spojówkę obu powiek i załamka górnego, najlepiej po wywinięciu powieki. Ciało obce z worka spojówkowego i z powierzchni rogówki można usunąć watką, nawiniętą na jakąś cienką pałeczkę, np. na zapałkę, i zwilżoną wodą. Waty suchej nie należy używać, gdyż może ona pozostawiać drobne włoski, drażniące rogówkę. Gdy ciało obce tkwi głęboko i nie da się usunąć za pomocą wacika, należy zaniechać dalszych prób usuwania, nałożyć na oko opatrunek (kawałek czystej gazy przymocowanej plastrem lub bandażem) i możliwie jak najszybciej zgłosić się do okulisty. Ciała obce rogówki powinny być usuwane możliwie jak najszybciej. Nawet drobny odprysk stali czy żelaza, tkwiący w rogówce, już po paru godzinach otacza się brunatną obwódką rdzy (powstającej na skutek utlenienia się żelaza), a po kilku dniach tworzy się dokoła niego szarożółty pierścień, spowodowany odczynem zapalnym. Odpryski innych metali, np. miedzi i niklu, także wywołują objawy wysiękowo-zapalne w tkankach oka. Każde ciało obce, tkwiące w rogówce, może doprowadzić do utworzenia się wrzodu rogówki, gdyż w miejscu urazu nabłonek rogówki jest zniszczony, co ułatwia wtargnięcie drobnoustrojów w głąb tkanki. W przypadkach cięższych może dojść z tego powodu nawet do zapalenia głębszych części oka.
      Po usunięciu ciała obcego lekarz zakłada na oko jałowy opatrunek i poleca zgłosić się następnego dnia do kontroli, zabraniając zdejmowania opatrunku. Zaleceń tych nie wolno lekceważyć. Po usunięciu ciała obcego ból oka najczęściej ustępuje i wydaje się, że wszystko jest w porządku. Należy jednak pamiętać, że po wyjęciu ciała obcego z rogówki pozostała w niej ranka (ubytek nabłonka) i że w razie zbyt wczesnego zdjęcia opatrunku może dojść do wprowadzenia zakażenia i powstania wrzodu rogówki.
      Najczęściej po 24 godzinach stan podrażnienia oka przechodzi, ubytek w rogówce pokrywa się nabłonkiem i (po kontroli okulistycznej) chory może powrócić do pracy. Zdarza się jednak, zwłaszcza w przypadkach, gdy ciało obce przez dłuższy czas (kilka dni) tkwiło w rogówce, że leczenie po jego usunięciu może się przedłużyć do kilku dni, a nawet kilku tygodni. Przyczyną przedłużania się okresu leczenia może być bądź to nagromadzenie się dużej ilości rdzy wokół ciała obcego i konieczność kilkakrotnego jej usuwania, bądź też dołączenie się zakażenia.
      
Urazy głębokie. Urazy głębokie, czyli drążące, są to urazy, które powodują przebicie zewnętrznej, ochronnej błony oka (twardówka, rogówka), prowadząc do uszkodzenia głębszych jego części.
      Przyczyny. Urazy głębokie oka są najczęściej spowodowane przez większe lub wpadające z dużą siłą odpryski ciał obcych, które, po przebiciu zewnętrznej otoczki oka, uszkadzają części głębsze i pozostają zwykle we wnętrzu gałki. Uraz głęboki może też być spowodowany ostrym przedmiotem, który przecina ścianę gałki, ale nie pozostaje w oku (nóż, nożyczki, drut, itp.). Przebieg choroby i rokowanie co do zachowania oka i wzroku zależą od rozległości wywołanych urazem uszkodzeń, od tego, jakie części oka zostały uszkodzone, od rodzaju infekcji dodatkowej i innych czynników. Urazy drążące powodują zwykle ciężkie uszkodzenie oczu.
      Leczenie. W przypadkach stwierdzenia lub podejrzenia o uraz drążący należy założyć na oko opatrunek i jak najszybciej przewieźć chorego do szpitala, na dyżurujący oddział okulistyczny, licząc się z tym, że może okazać się konieczne natychmiastowe wykonanie operacji.
      Ciała obce metalowe z wnętrza gałki usuwa się najczęściej za pomocą magnesu. Dlatego dobrze jest, jeśli wiadomo, czym chory został zraniony, zabrać ze sobą do szpitala kawałek takiego samego metalu. Pozwoli to lekarzowi na wykonanie próby, czy dane ciało obce jest magnetyczne, co ma duże znaczenie dla wyboru odpowiedniego zabiegu operacyjnego. Niejednokrotnie urazy doprowadzają do tak ciężkich uszkodzeń, że żadne leczenie nie jest w stanie uratować oka — oko musi być usunięte.

Spis treści:
Choroby zakaźne
 Wiadomości ogólne
 Zapobieganie chorobom zakaźnym
 Angina
 Błonica
 Czerwonka
 Dur brzuszny
 Gorączka trzydniowa
 Grypa
 Katar
 Krztusiec
 Mononukleoza zakaźna
 Odra
 Ospa prawdziwa
 Ospa wietrzna
 Płonica
 Różyczka
 Świnka
 Tężec
 Wścieklizna
 Zapalenie jamy ustnej i dziąseł
 Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
 Zimnica
 Żółtaczka zakaźna
Choroby jamy ustnej
 Ból zęba
 Obrzęk twarzy
 Parodontoza
 Próchnica zębów
 Problemy z zębami u kobiety w ciąży
 Ropnie pochodzenia zębowego
 Ropowica okołoszczękowa
 Skutki nieleczenia zębów u dzieci
 Usuwanie zębów
 Zapalenie kości szczęk
 Zapalenie miazgi zęba
 Zapalenie ozębnej
 Zgorzel miazgi zęba
Urazy i obrażenia
 Odmrożenia
 Oparzenia
 Pierwsza pomoc przy zranieniu
 Porażenie prądem elektrycznym
 Postępowanie przy złamaniu
 Powikłania ran zakażonych
 Rany i skaleczenia
 Urazy czaszki
 Złamania
 Złamania w obrębie klatki piersiowej
 Złamanie kończyny dolnej
 Złamanie kończyny górnej
 Złamanie kręgosłupa
 Złamanie miednicy
 Zwichnięcia
Choroby oczu
 Jęczmień
 Gradówka
 Ostre zapalenie spojówek
 Przewlekłe zapalenie spojówek
 Epidemiczne zapalenie spojówek
 Inne zapalenia spojówek
 Zapalenie brzegów powiek
 Zapalenie woreczka łzowego
 Zmiany uczuleniowe powiek
 Zapalenia rogówki
 Najczęstsze zapalenia powierzchowne rogówki
 Następstwa zmian zapalnych rogówki
 Zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego
 Urazy mechaniczne oka
 Oparzenia oka
 Napromieniowanie oka
 Zaćma (katarakta)
 Jaskra
 Zapalenie naczyniówki
 Odwarstwienie siatkówki
 Zakrzep żyły środkowej siatkówki
 Zator tętnicy środkowej siatkówki
 Zapalenie nerwu wzrokowego
 Czerniak oka
 Glejak siatkówki
 Zez
 Krótkowzroczność
Choroby narządu moczowego
 Choroby pęcherza moczowego
 Kamica nerkowa
 Nerczyca
 Niewydolność nerek
 Odmiedniczkowe zapalenie nerek
 Ostre zapalenie kłębków nerkowych
 Przerost gruczołu krokowego
 Przewlekłe zapalenie kłębków nerek
Choroby przewodu pokarmowego
 Choroba wrzodowa dwunastnicy
 Choroba wrzodowa żołądka
 Guzy krwawnicze odbytu i odbytnicy
 Kamica żółciowa
 Marskość wątroby
 Nerwice przewodu pokarmowego
 Niedrożność jelit
 Nowotwory odbytnicy
 Objawy chorób przewodu pokarmowego
 Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
 Ostre zapalenie trzustki
 Ostry nieżyt jelit
 Ostry nieżyt żołądka
 Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego
 Przewlekłe zapalenie trzustki
 Przewlekłe zapalenie żołądka
 Przewlekły nieżyt jelit
 Rak żołądka
 Zapalenie wyrostka robaczkowego
Choroby skóry
 Bielactwo
 Brodawki
 Choroby alergiczne skóry
 Czyrak
 Grzybica naskórkowa
 Grzybice owłosionej skóry głowy
 Liszaj rumieniowaty
 Liszajec
 Łojotok skóry
 Łupież
 Łupież łojotokowy
 Łuszczyca
 Łysienie
 Łysienie łojotokowe
 Łysienie plackowate
 Nowotwory skóry
 Opryszczka zwykła
 Ostudy
 Owłosienie nadmierne
 Owrzodzenia podudzi
 Piegi
 Pocenie się dłoni
 Pocenie się pach
 Pocenie się stóp
 Pokrzywka
 Potnica
 Potówki
 Półpasiec
 Ropnie mnogie pach
 Ropowica i ropień
 Świerzb
 Świerzbiączka
 Trądzik pospolity
 Trądzik różowaty
 Wszawica
 Wyprysk
 Wyprysk dziecięcy
 Wyprzenie bakteryjne
 Zakażenia drożdżakowe
 Zakażenia ropne
 Znamiona
Choroby reumatyczne
 Gościec pozastawowy
 Gościec przewlekły postępujący
 Reumatyzm i profilaktyka ruchowa
 Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
 Zwyrodnienie stawów
Choroby przemiany materii
 Artretyzm
 Cukrzyca
 Leczenie cukrzycy
 Leczenie dny
 Leczenie otyłości
 Leki przeciwcukrzycowe doustne
 Obraz kliniczny cukrzycy
 Obraz kliniczny dny
 Otyłość
 Oznaczanie cukru w moczu i krwi
 Powikłania cukrzycy
 Powikłania otyłości
 Powikłania przy leczeniu insuliną
 Przyczyny otyłości
 Przyczyny zaburzeń przemiany materii w cukrzycy
 Zagrożenia dla chorych na cukrzycę
Choroby alergiczne
 Alergia polekowa
 Astma - dychawica oskrzelowa
 Choroba posurowicza
 Co to jest alergia
 Liszaj pokrzywkowy
 Nieżyt pyłkowy
 Obrzęk naczynioruchowy
 Świerzbiączka - Liszaj przewlekły
 Wyprysk alergiczny
 Zapobieganie i leczenie alergii
 Zmiany alergiczne
Choroby układu nerwowego
 Bóle głowy
 Bóle tułowia
 Drętwienia i mrowienia
 Drżenia
 Dystonia torsyjna
 Gruźlica układu nerwowego
 Kiła układu nerwowego
 Kręcz kurczowy karku
 Leczenie bólów głowy
 Migrena
 Miopatie
 Mózgowe porażenie dziecięce
 Nerwobóle kończyn
 Nerwobóle twarzy
 Niedowłady i porażenia
 Nowotwór mózgu
 Padaczka
 Stan padaczkowy
 Padaczka a dziedziczność
 Wyniki leczenia padaczki
 Parestezje napadowe
 Parkinsonizm
 Porażenia nerwów czaszkowych
 Postępowanie w bólach głowy
 Przewlekłe zapalenie opon
 Ruchy pląsawicze
 Rwa kulszowa
 Stan śpiączkowy
 Stwardnienie rozsiane mózgu i rdzenia
 Urazy czaszki i mózgu
 Uszkodzenie nerwów obwodowych
 Zaburzenia chodu
 Zaburzenia unerwienia mimowolnego
 Zanik mięśni
 Zapalenia mózgu i rdzenia
 Zaburzenia w krążeniu krwi w mózgu i rdzeniu
 Zawroty głowy
 Znieczulenia
Choroby chirurgiczne
 Wrodzone wady serca
 Wady serca nabyte
 Zastrzał i zanokcica
 Zapalenie szpiku
 Uwięźnięcie przepukliny
 Rozlane zapelenie otrzewnej
 Żylaki
Choroby jamy ustnej
 Ropień języka
 Ropowica dna jamy ustnej
 Promienica
 Zapalenie ślinianek
 Zapalenia swoiste jamy ustnej
 Objawy awitaminozy w jamie ustnej
 Nowotwory jamy ustnej
 Nowotwory ślinianek
 Urazy jamy ustnej i gardła
 Ciała obce w obrębie ust i gardła
 Ostre zapalenie gardła
 Ropień okołomigdałkowy
 Angina Plaut-Vincenta
 Zapalenie przewlekłe gardła i migdałków
 Nowotwory gardła
 Stany zapalne pierścienia migdałkowego u dzieci
 Przerost migdałków w wieku dziecięcym
 Operacja migdałków
 Ciała obce w przełyku

Pomoc Linki O Serwisie
O nas
Formularz kontaktowy
Poradnik domowy
Poradnik działkowca
Spryciarze
Polskie Składy Budowlane
Jak to działa
Reklama
Jak dodać strone
Copyright © poradnik-rodzinny.pl All Rights Reserved.