Przewlekłe zapalenie opon
Powoduje ono często poważne powikłania. Zlepianie się opon prowadzi do tworzenia się grubych błon uciskających nerwy czaszkowe, korzenie rdzeniowe, mózg i rdzeń, i powodujących różne objawy bólowe i porażeniowe. Niekiedy między takimi błonami mieszczą się wypełnione płynem jamy dające objawy guza mózgu lub rdzenia. Utrudnienie odpływu płynu mózgowo-rdzeniowego powoduje wodogłowie, które poza bólami głowy i wymiotami może powodować oślepnięcie, a nawet nagłą śmierć wskutek ucisku na ośrodki ważne dla oddychania i akcji serca.
Przewlekłe zapalenie opon może stanowić zejście ostrego niezupełnie wyleczonego zapalenia, może powstać jako skutek urazu, zakażenia kiłowego oraz innych czynników drażniących opony miękkie.
Profilaktyka sprowadza się do zapobiegania chorobom zakaźnym, usuwania wszystkich ognisk zakażenia, doprowadzania do końca leczenia ostrego zapalenia opon. O wyleczeniu zapalenia opon decyduje nie wygląd chorego, lecz ustąpienie zmian w płynie mózgowo-rdzeniowym. Nie wolno przedwcześnie wypisywać chorego ze szpitala, na tak zwaną własną odpowiedzialność.
Leczenie specjalistyczne.
|