Promienica
Promienica jest to schorzenie objawiające się twardym naciekiem, deskowatym, długo utrzymującym się, mało albo zupełnie niebolesnym, często z tendencją do powstawania trwałych przetok, z których wydziela się ropa. Najczęściej umiejscawiają się one w okolicy szyi i szczęki dolnej.
Schorzenie to jest wywołane pewnym rodzajem grzybka. Zakażeniu sprzyjają wszelkie uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej, które stanowią wrota infekcji. Zaburzenia są zależne od miejsca występowania nacieku. Nacieczona tkanka tworzy twardy guz, zwykle niebolesny, skóra nad nim może być nie zmieniona, później następuje rozmiękanie, powstaje przetoka, przez którą wydobywa się treść ropna z widocznymi w niej gołym okiem żółtymi grudkami, które stanowią kolonie grzybka.
Leczenie jest długotrwałe i polega na podawaniu penicyliny, nastrzykiwaniu miejscowym nacieku, naświetlaniu niewielką, tzw. przeciwzapalną dawką promieni Roentgena. Promienica nie leczona może doprowadzić do uogólnienia zakażenia drogą krwi, dając przerzuty w odległych narządach, jak płuca, wątroba.
|