Kamica żółciowa
Istota choroby polega na wytrącaniu się w drogach żółciowych złogów, tzw. „kamieni żółciowych", z prawidłowych składników żółci. Kamica jest częstsza u kobiet niż u mężczyzn.
Charakterystycznym objawem są napady tzw. kolki żółciowej, tj. silnego bólu w prawym podżebrzu lub podbrzuszu promieniującego do prawej łopatki. Objawy i postępowanie z chorym w napadzie bólu jak w „Ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego".
Zapobieganie kamicy żółciowej ma duże znaczenie szczególnie u osób wykazujących rodzinną skłonność do zapadania na tę chorobę oraz u kobiet w ciąży, jak również będących w okresie przekwitania. Osoby takie powinny prowadzić regularny tryb życia, uwzględniający ruch na wolnym powietrzu (spacery, gimnastyka, nie wyczerpujące sporty, praca na działce). W odżywianiu się należy ograniczyć spożywanie pokarmów tłustych, zawierających dużo cholesterolu (tłuszcze stałe, jaja itp.). Pokarmy powinny być spożywane często, w małych ilościach na raz. Należy dbać o codzienne oddawanie stolca. Nawet niewielkie stany kataralne woreczka żółciowego powinny być leczone, ponieważ stany takie sprzyjają odkładaniu się złogów organicznych w woreczku żółciowym. Duże znaczenie ma również leczenie stanów zapalnych migdałków, zgorzelinowych zębów, bowiem takie ogniska mogą być źródłem zakażenia pęcherzyka żółciowego.
Leczenie polega na zwalczaniu napadów kolki żółciowej, zapobieganiu jej nawrotom i powstawaniu powikłań (np. żółtaczki, stanów zapalnych pęcherzyka). W większości przypadków leczeniem zachowawczym (lekami, dietą, leczeniem uzdrowiskowym) osiąga się bardzo dobre rezultaty. W mniejszym procencie zlikwidowanie dolegliwości wymaga leczenia chirurgicznego.
Należy podkreślić, że tak zwane "spędzanie" kamieni żółciowych nie prowadzi do usunięcia kamieni i do wyleczenia. Po takich zabiegach obserwowane w stolcu kamienie nie są kamieniami żółciowymi, ale złogami mydeł, powstałych z kwasów tłuszczowych i stosowanej oliwy, i tylko wyjątkowo mogą to być bardzo drobne kamienie żółciowe, zdolne do przejścia przez przewód żółciowy. „Spędzanie" kamieni żółciowych jest metodą szkodliwą i bardzo niebezpieczną; może spowodować zaczopowanie kamieniem przewodu żółciowego.
Chorzy z kamicą woreczka żółciowego leczeni zachowawczo winni bezwzględnie przestrzegać diety takiej, jaką stosuje się również w zapaleniu woreczka żółciowego. W razie wystąpienia ataku kolki żółciowej nieodzowna jest pomoc lekarska.
|