Poradnik rodzinny


Wpływ środków chemicznych na skórę

Wpływ środków chemicznych na skórę
BARWNIKI
      Wśród przedmiotów codziennego użytku, zawierających syntetyczne związki chemiczne, wiele jest takich, które wywołują stan uczulenia skóry. Do nich należą np. niektóre kosmetyki. Przyczyny szukać należy m.in. i w tym, że do kosmetyków coraz więcej stosuje się barwników sztucznych, syntetycznych, lepiej i trwalej działających, mających więc znaczną przewagę nad innymi barwnikami, ale z drugiej strony częściej źle znoszonych przez skórę.
KREMY
      W kremach, które są podstawą codziennej kosmetyki mogą być związki uczulające. Czasem są to składniki stanowiące o istocie działania kremu, np. wyciąg z korzenia żeńszeń, czy składniki pobudzające biologię tkanki. Czasem czynnikiem uczulającym lub drażniącym może być środek konserwujący tłuszcze, który — zwłaszcza przy fabrycznej produkcji — musi być dodawany, aby tłuszcz nie uległ procesowi jełczenia. Specjalną uwagę należy zwrócić na kremy złuszczające, przeciw piegom, powszechnie używane przez kobiety. Kremy te mogą u osób nadwrażliwych wywołać stan zapalny skóry. Dlatego, gdy po raz pierwszy stosujemy krem na twarz, powinniśmy wykonać rodzaj próby polegającej na posmarowaniu nim małej powierzchni, np. około 1 cm2 skóry i dopiero, gdy po 24 godzinach nie ma podrażnienia, zastosować go na całą twarz.
PUDRY
      Nie wszystkie pudry są dobrze znoszone przez skórę, zwłaszcza te, które mają za zadanie trwalsze przyleganie do skóry, m. in. pudry-kremy. Uczulenie w tych kosmetykach może być związane z jedną grupą chemiczną, która może występować w wielu różnych związkach chemicznych bardziej złożonych, a wchodzących w skład bądź to kosmetyków, bądź to leków. Taką grupę chemiczną, która często wywołuje uczulenie, jest np. tzw. „para" (jest to grupa aminowa w ustawieniu „para"). Zawarta jest ona np. w niektórych pudrach w płynie, mających za zadanie ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem.
KREDKI DO UST
      Kredki do ust niejednokrotnie były przyczyną stanów zapalnych skóry. Związane to jest najczęściej z zawartością związków azowych, które stanowią zazwyczaj część składową kredek do ust, niezależnie od tego, czy są to kredki bardzo drogie czy tańsze. W przypadku złego znoszenia kredki do ust, które objawia się pieczeniem lub świądem, niekiedy zaczerwienieniem przechodzącym poza czerwień warg, najlepiej jest od razu kredkę zmienić na inną.
FARBY DO WŁOSÓW
      Czasami stan zapalny wywoływany jest przez działanie uczulające lub drażniące farb do włosów. Czynnikiem uczulającym w farbach do włosów jest znowu najczęściej grupa „para". Dlatego tak ważne jest wykonywanie na parę godzin przed farbowaniem próbki na skórze. Jest to problem znany i przerabiany w szkołach fryzjerskich, ale w salonach fryzjerskich zasady tej nie przestrzega się ze względu na pośpiech.
ŚRODKI GOSPODARSTWA DOMOWEGO
      Poza kosmetyką — dziedziną, w której jesteśmy narażeni na ciągłe działanie kontaktowo uczulające różnych związków chemicznych, jest przede wszystkim styczność ze środkami czyszczącymi w gospodarstwie domowym. Niejednokrotnie kontaktowe uczulenie skóry występuje po pracy związanej z myciem naczyń, praniem, pastowaniem podłóg. Czynności te powodują czasem ostre lub przewlekłe stany zapalne.
      Zmiany alergiczne mogą być związane ze składnikami wody, np. jej silnym chlorowaniem, które jednak jest konieczne, aby chronić przed chorobami zakaźnymi lub ze środkami wybielającymi zawartymi w środkach do prania, wreszcie z benzyną i terpentyną. Nie zawsze daje się ustalić jednoznacznie czynnik uczulający, gdyż z biegiem czasu skóra, która reagowała początkowo odczynem alergicznym na jeden składnik, staje się uczulona na szereg innych składników.
      Zalecenia lekarskie w przebiegu przewlekłego kontaktowego zapalenia skóry, które nosi również nazwę wyprysku lub egzemy, polegają — oprócz leczenia działającego odczulające — na poleceniu unikania styczności z czynnikami szkodliwymi. Niestety, współczesna medycyna nie zna jeszcze sposobów odczulania skóry w takim stopniu, aby pozbawić ją reagowania chorobowo na czynniki uczulające; na razie leczy się głównie skutki działania uczulającego. W przypadku uczulenia, które występuje na dłoniach przy wykonywaniu różnych prac, należy stosować ochronę w postaci maści i żelów. Środki te stosuje się przed przystąpieniem do pracy.
      Gumowe rękawiczki nie są właściwym środkiem ochronnym, nawet dla zdrowej skóry, gdyż skóra jest pozbawiona możności parowania, które odbywa się nieustannie i niewidocznie: ten stan jest niekorzystny dla skóry zdrowej, a dla chorej — szczególnie szkodliwy. Należy więc ograniczyć stosowanie gumowych rękawiczek do koniecznego minimum, a jeśli się je już zakłada, to pod gumowe rękawiczki należy zakładać bardzo cienkie rękawiczki bawełniane.
      Niekiedy do uczulenia dochodzi w drodze bardzo powolnego przestrajania się organizmu, i środki, które skóra poprzednio znosiła dobrze, po upływie dłuższego czasu dają reakcje uczuleniowe.

Spis treści:
Skóra a zdrowie i uroda
 Skóra odzwierciedleniem zdrowia
 Budowa skóry
 Czynności skóry
 Rodzaje cery
 Starzenie się skóry
 Wpływ trybu życia na skórę
 Wpływ pogody na skórę
 Wpływ środków chemicznych na skórę
 Wrzód pełzający rogówki
Niektóre choroby skóry
 Alergiczne choroby skóry
 Łuszczyca
 Rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry
 Trądzik pospolity
 Trądzik różowaty
 Rozstępy skórne
 Cellulitis
Pielęgnowanie cery
 Uwagi ogólne
 Cera prawidłowa
 Cera sucha
 Cera tłusta
 Gimnastyka twarzy
 Maseczki
 Maseczki kosmetyczne
 Kremy kosmetyczne
 Płyny kosmetyczne do twarzy
 Pudry
 Oczyszczanie i odświeżanie skóry
 Odżywianie i regenerowanie skóry
 Pielęgnowanie szyi i podbródka
 Środki do pielęgnowania cery
 Środki przeciw nadmiernej potliwości
 Samoopalacze
 Zapobieganie zmarszczkom
Makijaż
 Zasady dobrego makijażu
 Oczyszczanie twarzy
 Nakładanie podkładu
 Korygowanie owalu twarzy
 Techniki makijażu
 Technika makijażu oczu
 Makijaż i regulacja brwi
 Makijaż ust
 Makijaż wieczorowy
 Przyciemnianie brwi i rzęs henną
 Lakiery do paznokci
Pielęgnacja włosów
 Budowa i fizjologia włosa
 Mycie głowy
 Włosy normalne
 Włosy suche
 Włosy tłuste
 Fryzura w warunkach domowych
 Dostosowanie fryzury do twarzy
 Farbowanie włosów
 Szampony barwiące
 Trwała ondulacja
 Rozjaśnianie włosów
Zasadnicze schorzenia włosów
 Łojotok
 Łupież
 Rozdwajanie się włosów
 Wypadanie włosów
Rola higieny ciała
 Mycie, kąpiele, natryski
 Płyny do kąpieli
 Dodatki do kąpieli
 Golenie mężczyzn
 Mydła
 Wody toaletowe
 Pielęgnowanie jamy ustnej
 Pielęgnowanie rąk
 Pielęgnowanie paznokci
 Pielęgnowanie nóg
 Pielęgnowanie oczu
 Typowe schorzenia paznokci
 Codzienna gimnastyka
 Masaż całego ciała

Pomoc Linki O Serwisie
O nas
Formularz kontaktowy
Poradnik domowy
Poradnik działkowca
Spryciarze
Polskie Składy Budowlane
Jak to działa
Reklama
Jak dodać strone
Copyright © poradnik-rodzinny.pl All Rights Reserved.