Poradnik rodzinny


Wody toaletowe

      Mówiąc o kobiecie wypielęgnowanej od stóp do głowy nie można zapominać o takich ważnych dodatkach, jak wody toaletowe, wody kwiatowe i perfumy. Perfumy mają wielowiekową tradycję. Już w czasach starożytnych używano pachnideł, oczywiście w innych formach niż obecnie. Wraz z bardzo szybkim rozwojem kosmetyków postępuje jednocześnie produkcja perfum i wód kwiatowych. Asortyment produkowany przez nasz przemysł jest tak duży, że wybór może nawet sprawić kłopot. Przy kupnie tego pachnącego kosmetyku dla siebie czy dla bliskich nie powinno się kierować wyglądem opakowania ale rzeczywistą znajomością preparatu. W celu ułatwienia właściwego zakupu podajemy ogólne wiadomości o pachnidłach, które znajdują się w naszych sklepach, a więc o perfumach, wodach kwiatowych i wodach kolońskich.

Woda kolońską jest typowym kosmetykiem służącym do odświeżania. Wody kolońskie zawierają od 2 do 3% esencji zapachowej rozpuszczonej w alkoholu 60-70%, mają więc również działanie antyseptyczne i higieniczne; trwałość zapachu jest na ogół niewielka.

Wody kwiatowo-toaletowe zbliżone są nieco do perfum toaletowych, charakteryzują się zapachami kwiatowymi o dużej różnorodności i bardziej fantazyjnymi. Trwałość tych zapachów jest większa aniżeli wód kolońskich, gdyż wody kwiatowo-toaletowe zawierają większy procent esencji zapachowej (6-7%), a nieco niższe stężenie alkoholu.

Perfumy luksusowe, najdroższe ze wszystkich pachnideł, mają mocny i trwały zapach. Chociaż historia perfum sięga dawnych stuleci, jednak nie każda kobieta wie, jak należy ich używać, aby być zawsze odświeżoną, elegancką i przy ich pomocy podkreślić własną indywidualność. Dawniej pachnidła dobierano kierując się kolorem włosów lub oczu. Obecnie tak często zmienia się kolor włosów, że kryteria wyboru perfum też uległy zmianie. Uzależnia go się raczej od okazji, okoliczności, płci, wieku, a przede wszystkim od osobowości i urody. Warunkiem dobrego zapachu jest stosowanie perfum zawsze na czystą skórę. Zapach perfum połączony z zapachem potu daje w sumie nieprzyjemną woń.
Przy kupnie perfum czy wód kwiatowych trzeba wypróbować trzy lub cztery zapachy, nie więcej, gdyż laicy nie mogą więcej ich odróżnić. Czym kierować się przy kupnie, aby dostosować je do własnej urody i osobowości? Nie ma na to stałej recepty.
Większa część wód kolońskich nadaje się zarówno dla kobiet (raczej na poranne odświeżenie) jak dla mężczyzn. Wody kwiatowe poleca się wyłącznie dla kobiet i można je stosować przez cały dzień. Perfumy toaletowe oraz perfumy luksusowe przeznacza się na wieczór i na specjalne okazje. Przy doborze perfum trzeba starać się, aby ich zapach dobrze harmonizował z zapachem skóry; często zdarza się, że te same perfumy pachną różnie na różnych skórach.

      Dobierając wodę kwiatową i perfumy trzeba zharmonizować ze sobą zapachy; to samo również jest wskazane przy doborze mydeł. Dobór ten jest istotny dla uniknięcia drażniącej, a często wręcz niezgodnej mieszaniny zapachów.
      Perfumy można co pewien czas zmieniać, zależnie od mody i od pory roku. Ale lepiej przez pewien czas trzymać się jednego wybranego zapachu; stwarza to pewien kobiecy typ, podkreśla indywidualność.
      Bardzo praktyczne, są tzw. atomizery, w których perfumy są hermetycznie zamknięte, a kompozycja zapachowa, rozpuszczona w spirytusie, wytłaczana jest pod ciśnieniem. Perfumy w innych opakowaniach nanosi się szklanym korkiem czy końcami palców na skórę karku, za uszami, na barkach i ramionach. Nie perfumuje się nigdy sukien, bluzek czy sweterków, a wierzchnie okrycia perfumuje się od podszewki, gdyż perfumy mogą zostawić trwałe, trudne do usunięcia plamy; lepiej też jest perfumować się kilka razy w ciągu dnia, niż użyć od razu zbyt dużą ilość pachnidła. Jeżeli zostaje w domu puste opakowanie po perfumach, można je włożyć między bieliznę lub garderobę, a po kilku dniach nabędzie ona wyczuwalnego, delikatnego, przyjemnego zapachu.

Spis treści:
Skóra a zdrowie i uroda
 Skóra odzwierciedleniem zdrowia
 Budowa skóry
 Czynności skóry
 Rodzaje cery
 Starzenie się skóry
 Wpływ trybu życia na skórę
 Wpływ pogody na skórę
 Wpływ środków chemicznych na skórę
 Wrzód pełzający rogówki
Niektóre choroby skóry
 Alergiczne choroby skóry
 Łuszczyca
 Rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry
 Trądzik pospolity
 Trądzik różowaty
 Rozstępy skórne
 Cellulitis
Pielęgnowanie cery
 Uwagi ogólne
 Cera prawidłowa
 Cera sucha
 Cera tłusta
 Gimnastyka twarzy
 Maseczki
 Maseczki kosmetyczne
 Kremy kosmetyczne
 Płyny kosmetyczne do twarzy
 Pudry
 Oczyszczanie i odświeżanie skóry
 Odżywianie i regenerowanie skóry
 Pielęgnowanie szyi i podbródka
 Środki do pielęgnowania cery
 Środki przeciw nadmiernej potliwości
 Samoopalacze
 Zapobieganie zmarszczkom
Makijaż
 Zasady dobrego makijażu
 Oczyszczanie twarzy
 Nakładanie podkładu
 Korygowanie owalu twarzy
 Techniki makijażu
 Technika makijażu oczu
 Makijaż i regulacja brwi
 Makijaż ust
 Makijaż wieczorowy
 Przyciemnianie brwi i rzęs henną
 Lakiery do paznokci
Pielęgnacja włosów
 Budowa i fizjologia włosa
 Mycie głowy
 Włosy normalne
 Włosy suche
 Włosy tłuste
 Fryzura w warunkach domowych
 Dostosowanie fryzury do twarzy
 Farbowanie włosów
 Szampony barwiące
 Trwała ondulacja
 Rozjaśnianie włosów
Zasadnicze schorzenia włosów
 Łojotok
 Łupież
 Rozdwajanie się włosów
 Wypadanie włosów
Rola higieny ciała
 Mycie, kąpiele, natryski
 Płyny do kąpieli
 Dodatki do kąpieli
 Golenie mężczyzn
 Mydła
 Wody toaletowe
 Pielęgnowanie jamy ustnej
 Pielęgnowanie rąk
 Pielęgnowanie paznokci
 Pielęgnowanie nóg
 Pielęgnowanie oczu
 Typowe schorzenia paznokci
 Codzienna gimnastyka
 Masaż całego ciała

Pomoc Linki O Serwisie
O nas
Formularz kontaktowy
Poradnik domowy
Poradnik działkowca
Spryciarze
Polskie Składy Budowlane
Jak to działa
Reklama
Jak dodać strone
Copyright © poradnik-rodzinny.pl All Rights Reserved.