Poradnik rodzinny


Techniki makijażu

Przykłady poprawiania pewnych szczegółów twarzy przy pomocy właściwego makijażu.

Podwójny podbródek koryguje się pudrem-różem lub podkładem, nałożonym wąskim cieniem od brody, pionowo wzdłuż szyi.

Wysokie czoło. Minimalną ilość ciemniejszego podkładu rozkłada się na środek czoła, kierując go ku nasadzie włosów.

Czoło małe i zapadnięte pokrywa się jaśniejszym podkładem lub pudrem.

Zbyt długi i szpiczasty nos koryguje się pokrywając minimalną ilością ciemniejszego podkładu czubek nosa, aż do nasady przy wardze górnej.

Szeroki a jednocześnie tępo zarysowany nos można optycznie ładnie skorygować przy pomocy ciemnego podkładu równomiernie położonego i dokładnie wmasowanego po bokach nosa, na całej jego długości.

Nos wydatny zmniejszamy optycznie przez nałożenie po bokach nosa tuż przy policzkach ciemnego podkładu lub różu w odcieniu brązowym. Następnie przez środek nosa przeprowadza się cienki ciemniejszy cień wykonany przy pomocy tych samych preparatów kosmetycznych.

Nakładanie różu
      Róż jest kosmetykiem obecnie ponownie lansowanym przez modę. Niestety bardzo często spotykamy się z niewłaściwym użyciem tego preparatu. Róż służy do zaakcentowania koloru skóry oraz do korygowania owalu i poszczególnych części twarzy. Jeżeli trzeba wyszczuplić zbyt pełną twarz, nakłada się i rozciera róż dokładnie pod kością policzkową. Warto podać tutaj bardzo prostą wskazówkę: wciągnąć policzki i właśnie w to miejsce przy kościach policzkowych wetrzeć małą ilość różu.
      Ostatnio najpopularniejszy jest róż prasowany tzw. compact. Najtrudniejsze jest stosowanie różu w płynie, a najłatwiejsze — różu w kremie oraz różu prasowanego. Róż w płynie nakłada się po zastosowaniu podkładu w formie pudru-fluidu. Róż w kremie stosuje się po pokryciu twarzy podkładem o konsystencji gęstszej, a więc podkładem w kremie czy w sztyfcie. Po zastosowaniu tych dwu form różu twarz pudruje się. Róż w kamieniu stosuje się jako zakończenie makijażu twarzy, czyli po nałożeniu podkładu i upudrowaniu. Róż może być również bardzo pomocnym kosmetykiem, jeśli trzeba ukryć zmęczony wygląd twarzy. Kiedy twarz ma wygląd zmęczony, nakłada się odrobinę różu na czoło i skronie, wklepując go równomiernie w kierunku nasady włosów i zewnętrznych kątów oczu.
      Jeszcze jeden przykład praktycznego zastosowania różu: wklepując odrobinę różu między skronią a zewnętrznym kącikiem oka można zatuszować zmarszczki.

Nakładanie pudru
Po nałożeniu podkładu, skorygowaniu owalu i zastosowaniu różu ostatnim etapem makijażu twarzy jest nałożenie pudru. Dobierając ten kosmetyk warto pamiętać, że winien on być zawsze o ton jaśniejszy od nałożonego podkładu. Tamponem z waty, obficie obsypanym pudrem, pudruje się całą twarz poczynając od czoła, schodząc na policzki, nos, brodę i szyję (szczególnie przy sukni z dekoltem). Nadmiar pudru strzepuje się świeżym kawałkiem waty lub specjalnym pędzem, bardzo miękkim, najlepiej z delikatnego włosia. W kosmetyczce każdej kobiety powinien znajdować się puder sypki, odpowiedniejszy do użycia w domu oraz, dający bardziej naturalny efekt makijażu, puder prasowany w puderniczce, praktyczny do poprawiania wyglądu twarzy w ciągu dnia.

Makijaż oczu
      Odpowiedni makijaż poprawia kształt oczu, powiększa je, nadaje im bardziej zdecydowany kolor, ożywia i wzbogaca optycznie zarys brwi i rzęs. Dla ułatwienia makijażu zastosujemy podział oczu na kilka typów.

Oczy głęboko osadzone. Całą powiekę górną pokrywa się pastelami w kolorach jasnych, jak delikatny niebieski, turkusowy, jasny beż, zielony. Następnie kolorem białym, kości słoniowej lub jasnym perłowym maluje się delikatnie skórę pod zarysem brwi. Na dolnej powiece rysuje się cień w postaci delikatnej kreski pod nasadą rzęs: cień ten jest w kolorze pasteli nałożonych na powiekę górną. Jako uzupełnienie nakłada się bardzo delikatną kreskę wzdłuż nasady górnych rzęs. Najlepsza jest kreseczka wykonana tuszem prasowanym tak zwanym eye-linerem szarym lub brązowym. Dokładne wytuszowanie rzęs górnych i dolnych przy pomocy tuszu czarnego, brązowego czy granatowego również powiększy optycznie zarys oka.

Oczy wypukłe. Powiekę górną pokrywa się kolorem naturalnym brązowym, ciemnozielonym albo ciemnoniebieskim. Ciemne pastele nieco zmniejszają optycznie oko i czynią je głębiej osadzonym. Na przykład powierzchnię pod łukiem brwiowym maluje się w kolorze perłowego brązu, dając intensywniejszy kolor pod kończącą się brwią. Bardzo twarzowa jest przy tego rodzaju oczach kreska-cień, namalowana tuszen lub ołówkiem w kolorach brązowych lub szarych. Kreskę tę rysuje się na załamaniu powieki górnej, pod łukiem brwiowym. Rzęsy mocno wytuszowane.

Oczy małe. Na powieki górne nakłada się jasne kolory pasteli najlepiej w odcieniach perłowych lub jasnozłotawych. Następnie tuż nad powieką górną, nie dochodząc do łuku brwiowego, rzuca się nikły cień nieco ciemniejszy od pasteli, jakie zostały nałożone na powiekę górną. Pod samym łukiem brwiowym rozjaśnia się skórę pastelami białymi lub w kolorze jasnej naturalnej cery. Przy oczach małych istotne jest mocne wytuszowanie rzęs górnych i dolnych, oraz bardzo jasna pastela o kolorach naturalnych położone pod łukiem brwiowym.

Oczy o powiekach przymkniętych. Całą powiekę górną rozjaśnia się pastelem białym, kolorowym jasnym lub podkładem do makijażu, o konsystencji kremu, aby bardziej trwale pokrywał skórę powiek. Następnie jasnym perłowym (odcień perłowo-szary) rozjaśnia się część powieki pod samym łukiem brwiowym, kierując cień w kierunku zakończenia łuku brwiowego. Aby uczynić oko bardziej otwarte, na górnej i na dolnej powiece przeciąga się niepełną delikatną kreskę przy samej nasadzie rzęs przy pomocy tuszu o kolorach delikatnych jak jasny zielony, niebieski czy szary. Należy wytuszować rzęsy starając się, aby górne były jak najbardziej uniesione ku górze.

Wprawdzie dobór kolorów pasteli jest dowolny, istnieją jednak w sztuce malowania oczu zasady, o których każda kobieta powinna wiedzieć. Kolory pasteli do oczu (a także pomadek) dzielą się na ciepłe i zimne. Do pierwszych należą beże, zielenie, brązy i oliwki, do drugich kolory niebieskie, fiolety, lila, szare. W zasadzie szatynkom i rudowłosym o oczach piwnych, brązowych i cerze nieco śniadej lepiej będzie w kolorach ciepłych, blondynkom zaś i jasnym szatynkom o oczach niebieskich lub szarych na pewno dodadzą uroku kolory zimne. Z barwami pasteli powinny być również zharmonizowane pomadki do ust. Odcienie beżoworóżowe, brązowe, beżowe, pomarańczowe zalicza się do odcieni ciepłych, koralowe, fioletowe, cyklamenowe — do kolorów zimnych.

Spis treści:
Skóra a zdrowie i uroda
 Skóra odzwierciedleniem zdrowia
 Budowa skóry
 Czynności skóry
 Rodzaje cery
 Starzenie się skóry
 Wpływ trybu życia na skórę
 Wpływ pogody na skórę
 Wpływ środków chemicznych na skórę
 Wrzód pełzający rogówki
Niektóre choroby skóry
 Alergiczne choroby skóry
 Łuszczyca
 Rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry
 Trądzik pospolity
 Trądzik różowaty
 Rozstępy skórne
 Cellulitis
Pielęgnowanie cery
 Uwagi ogólne
 Cera prawidłowa
 Cera sucha
 Cera tłusta
 Gimnastyka twarzy
 Maseczki
 Maseczki kosmetyczne
 Kremy kosmetyczne
 Płyny kosmetyczne do twarzy
 Pudry
 Oczyszczanie i odświeżanie skóry
 Odżywianie i regenerowanie skóry
 Pielęgnowanie szyi i podbródka
 Środki do pielęgnowania cery
 Środki przeciw nadmiernej potliwości
 Samoopalacze
 Zapobieganie zmarszczkom
Makijaż
 Zasady dobrego makijażu
 Oczyszczanie twarzy
 Nakładanie podkładu
 Korygowanie owalu twarzy
 Techniki makijażu
 Technika makijażu oczu
 Makijaż i regulacja brwi
 Makijaż ust
 Makijaż wieczorowy
 Przyciemnianie brwi i rzęs henną
 Lakiery do paznokci
Pielęgnacja włosów
 Budowa i fizjologia włosa
 Mycie głowy
 Włosy normalne
 Włosy suche
 Włosy tłuste
 Fryzura w warunkach domowych
 Dostosowanie fryzury do twarzy
 Farbowanie włosów
 Szampony barwiące
 Trwała ondulacja
 Rozjaśnianie włosów
Zasadnicze schorzenia włosów
 Łojotok
 Łupież
 Rozdwajanie się włosów
 Wypadanie włosów
Rola higieny ciała
 Mycie, kąpiele, natryski
 Płyny do kąpieli
 Dodatki do kąpieli
 Golenie mężczyzn
 Mydła
 Wody toaletowe
 Pielęgnowanie jamy ustnej
 Pielęgnowanie rąk
 Pielęgnowanie paznokci
 Pielęgnowanie nóg
 Pielęgnowanie oczu
 Typowe schorzenia paznokci
 Codzienna gimnastyka
 Masaż całego ciała

Pomoc Linki O Serwisie
O nas
Formularz kontaktowy
Poradnik domowy
Poradnik działkowca
Spryciarze
Polskie Składy Budowlane
Jak to działa
Reklama
Jak dodać strone
Copyright © poradnik-rodzinny.pl All Rights Reserved.