Poradnik rodzinny


Pielęgnowanie nóg

      Pielęgnowanie nóg stanowi ważną część kosmetyki, jest wyrazem dbałości o siebie i przejawem kultury osobistej. Nogi, szczególnie kobiece, stanowią jeden z najważniejszych elementów estetyki wyglądu. Ale nogi, jako podstawowy czynnik statyki i dynamiki człowieka, ciężko pracują fizycznie. Nogi dźwigają prawie przez cały dzień ciężar całego ciała (nieraz zbyt duży) i są narażone na wiele dolegliwości. Do najczęstszych dolegliwości należą bolesne pękanie pięt, odciski, grzybice, pocenie się stóp, żylaki.
Niektóre z tych dolegliwości są, przynajmniej w części, wynikiem złego pielęgnowania, zbędnego przeciążania i noszenia nieodpowiedniego obuwia.

      Nagniotki są prawie zawsze następstwem noszenia wąskiego, ciasnego obuwia. Przejawiają się pod postacią zgrubiałej skóry, o kształcie krótkiego gwoździa, którego główka znajduje się na powierzchni skóry, koniec zaś wnika w nią głęboko. Odciski mają powierzchnię gładką, błyszczącą i barwę przypominającą kolor rogu. Są one twarde i mają zazwyczaj w środku wyraźny biały punkt, odpowiadający miejscu, w którym czop odcisku (rdzeń) wrasta w naskórek. Do powikłań odcisków należą często sprawy zapalne i ropne.
      Często spotykanym i bardzo nieprzyjemnym schorzeniem, zwłaszcza przy nieprzestrzeganiu higieny nóg, jest nadmierne pocenie się stóp (najczęściej występujące w parze z nadmiernym poceniem się dłoni). Wobec tego, że wydzielina nie może w tej okolicy swobodnie parować z braku przewiewu w obuwiu, następuje zaleganie potu, co doprowadza do maceracji i odparzeń. Rozmiękły naskórek staje się dobrym podłożem dla rozwoju bakterii, grzybów i drożdżaków, co w konsekwencji prowadzi do wielu schorzeń stóp.
      Można i powinno się zapobiegać tym schorzeniom. Do obowiązków codziennego pielęgnowania nóg powinno należeć przede wszystkim mycie nóg, gdyż czystość jest pierwszym warunkiem higieny i kosmetyki. Należy więc codziennie myć nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem sody; istnieją też rozmaite gotowe i dobre preparaty kosmetyczne. Na przykład sól do nóg zapobiega takim dolegliwościom nóg, jak odciski, nadmierne pocenie, stwardnienia, odparzenia, usuwa również objawy zmęczenia nóg. Nogi należy moczyć w roztworze soli (1 łyżka na 1 litr ciepłej wody) przez około 20 minut.
Po dokładnym umyciu i osuszeniu nóg należy wetrzeć jeden z kremów do stóp zawierających środki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz dezodorujące. Doskonałym preparatem, specjalnie polecanym na piesze wycieczki, lub narty jest dezodorant do stóp.

      Ważnym i rozpowszechnionym schorzeniem stóp jest płaskostopie, które prowadzi do zaburzeń postawy, trudności w chodzeniu i także do nadpotliwości. Płaskostopiu można łatwo zapobiec w dzieciństwie przez noszenie odpowiedniego obuwia. Dorosłym chirurg zazwyczaj zapisuje obuwie ortopedyczne lub stosowne wkładki.
Innym powszechnym schorzeniem nóg są żylaki. Skłonność do żylaków jest rodzinna, niemniej u kobiet żylaki pojawiają się i nasilają w okresie ciąży. Leczenie żylaków jest zadaniem chirurga. Tutaj jedynie ostrzegamy o niebezpieczeństwie, jakie dla nóg z żylakami stanowią masaże. Nie wskazane jest także nasłonecznianie.

Spis treści:
Skóra a zdrowie i uroda
 Skóra odzwierciedleniem zdrowia
 Budowa skóry
 Czynności skóry
 Rodzaje cery
 Starzenie się skóry
 Wpływ trybu życia na skórę
 Wpływ pogody na skórę
 Wpływ środków chemicznych na skórę
 Wrzód pełzający rogówki
Niektóre choroby skóry
 Alergiczne choroby skóry
 Łuszczyca
 Rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry
 Trądzik pospolity
 Trądzik różowaty
 Rozstępy skórne
 Cellulitis
Pielęgnowanie cery
 Uwagi ogólne
 Cera prawidłowa
 Cera sucha
 Cera tłusta
 Gimnastyka twarzy
 Maseczki
 Maseczki kosmetyczne
 Kremy kosmetyczne
 Płyny kosmetyczne do twarzy
 Pudry
 Oczyszczanie i odświeżanie skóry
 Odżywianie i regenerowanie skóry
 Pielęgnowanie szyi i podbródka
 Środki do pielęgnowania cery
 Środki przeciw nadmiernej potliwości
 Samoopalacze
 Zapobieganie zmarszczkom
Makijaż
 Zasady dobrego makijażu
 Oczyszczanie twarzy
 Nakładanie podkładu
 Korygowanie owalu twarzy
 Techniki makijażu
 Technika makijażu oczu
 Makijaż i regulacja brwi
 Makijaż ust
 Makijaż wieczorowy
 Przyciemnianie brwi i rzęs henną
 Lakiery do paznokci
Pielęgnacja włosów
 Budowa i fizjologia włosa
 Mycie głowy
 Włosy normalne
 Włosy suche
 Włosy tłuste
 Fryzura w warunkach domowych
 Dostosowanie fryzury do twarzy
 Farbowanie włosów
 Szampony barwiące
 Trwała ondulacja
 Rozjaśnianie włosów
Zasadnicze schorzenia włosów
 Łojotok
 Łupież
 Rozdwajanie się włosów
 Wypadanie włosów
Rola higieny ciała
 Mycie, kąpiele, natryski
 Płyny do kąpieli
 Dodatki do kąpieli
 Golenie mężczyzn
 Mydła
 Wody toaletowe
 Pielęgnowanie jamy ustnej
 Pielęgnowanie rąk
 Pielęgnowanie paznokci
 Pielęgnowanie nóg
 Pielęgnowanie oczu
 Typowe schorzenia paznokci
 Codzienna gimnastyka
 Masaż całego ciała

Pomoc Linki O Serwisie
O nas
Formularz kontaktowy
Poradnik domowy
Poradnik działkowca
Spryciarze
Polskie Składy Budowlane
Jak to działa
Reklama
Jak dodać strone
Copyright © poradnik-rodzinny.pl All Rights Reserved.