Poradnik rodzinny


Odżywianie i regenerowanie skóry

      Wśród preparatów służących do utrzymywania prawidłowego stanu skóry najliczniejszą grupę stanowią, kremy które pod względem fizykochemicznym są emulsjami o konsystencji stałej lub półpłynnej. Znajomość składu i przeznaczenia niektórych składników ułatwia wybór kremu odpowiedniego do cery.
Podstawowym czynnikiem zapewniającym skórze gładkość i elastyczność jest odpowiednia zawartość wody. Woda, a właściwie para wodna, może przywrócić prawidłowy stan wilgotności tylko wtedy, jeśli nadmierne wysuszenie nastąpiło na powierzchni naskórka, na przykład na skutek przebywania na zimnym, suchym wietrze. Substancjami posiadającymi właściwości nawilżania skóry są: kwasy tłuszczowe (linolowy, linolenowy), tłuszcze, oleje zwierzęce i roślinne. W kremach nawilżających występują również woski i oleje mineralne, na przykład wazelina, które nie nawilżają skóry, ale zmniejszając wnikanie kremu do głębszych warstw naskórka przyczyniają się do tworzenia na powierzchni skóry warstwy hamującej parowanie wody. Oprócz wyżej wymienionych składników, w skład kremów nawilżających wchodzą substancje wchłaniające wodę z atmosfery i oddające ją komórkom skóry. Do takich substancji należą gliceryna oraz inne alkohole wielowodorotlenowe.
      Kremy nawilżające są preparatami odpowiednimi do pielęgnowania każdego rodzaju cery z tym jednak zastrzeżeniem, że stosowanie ich zimą w ciągu dnia jest w naszych warunkach atmosferycznych niewskazane, gdyż powodując nadmierne nawodnienie skóry możemy przy jej gwałtownym ochłodzeniu, np. na mrozie, doprowadzić do pękania naczyń krwionośnych.
Cera sucha i partie suche cery mieszanej wymagają jednak, oprócz nawilżania, odpowiedniego natłuszczania. Kremy tłuszczowe, które, oprócz substancji decydujących o ich charakterze (euceryna, lanolina, oliwa, olej migdałowy), zawierają najczęściej, podobnie jak kremy nawilżające, substancje odżywcze i biologicznie czynne. Oto niektóre z tych składników:

chlorofil - barwnik zielonych części roślin, działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się owrzodzeń (niekiedy uczula osoby wrażliwe na ostre słońce);
azulen - substancja czynna kwiatów rumianku, zwęża naczynia włosowate, łagodząc stany zapalne;
kwas cytrynowy - z soków wielu owoców, ma właściwości ściągające i wybielające skórę;
owoc róży - zawiera między innymi witaminę C i karoten (prowitaminę A);
dzika róża - zawiera garbniki działające ściągająco, kwas cytrynowy oraz witaminy C, B2, Pi K;
pięciornik - (kurze ziele), działa ściągająco i przeciwzapalnie;
żeń-szeń - korzeń rośliny rosnącej na Dalekim Wschodzie, tzw. korzeń życia, zawiera między innymi garbniki, działa wzmacniająco, regenerująco i ściągająco;
kwiat lipy- działa przeciwzapalnie;
dziurawiec - zawiera glikozyd flawonowy (hiperynę) i purpurowy barwnik (hipercynę). Hiperyna działa regulująco na przepuszczalność naczyń krwionośnych, dzięki czemu łagodzi stany zapalne, a hiperycyna uczula na promieniowanie nadfioletowe;
miód - pobudza aktywność komórek skóry, wzmacnia je i odżywia, posiada również właściwości bakteriostatyczne;
macierzanka — działa bakteriobójczo, ściągające i przeciwzapalnie.

      Ogólnie wiadomo, że czynnikiem niezbędnym do normalnego funkcjonowania organizmu są witaminy. Dzielą się one na rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, F, E) i rozpuszczalne w wodzie (na przykład Bp B2, C, H). Stwierdzono, że witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, a wprowadzone do kremów (na przykład w postaci olejów tłoczonych na zimno z kiełków pszenicy, z niektórych nasion i owoców oleistych), mają działanie wygładzające i zmiękczające skórę. Witamina A ma działanie lecznicze w schorzeniach skóry wywołanych nadmiernym rogowaceniem naskórka i nieprawidłową czynnością gruczołów łojowych. Witaminy rozpuszczalne w wodzie stosuje się w kosmetyce w postaci wyciągów i soków z materiału roślinnego oraz ekstraktów z drożdży i mleka.
Praktycznie niemożliwe jest wyznaczenie ścisłej granicy podziału kremów na: nawilżające, tłuste i odżywcze. Niemal każdy z tych kremów łączy w swoim składzie substancje decydujące o jego przeznaczeniu (do pielęgnowania skóry suchej, tłustej czy zwiotczałej) z substancjami odżywczymi i biologicznie czynnymi.


      Ulotki dołączane do opakowania kremu lub specjalne nadruki na opakowaniu informują użytkowników o obecności w danym kremie określonej substancji aktywnej.
Grupę kremów przeznaczonych do pielęgnowania skóry uzupełniają kremy ochronne dzienne, do których należą kremy zwane matowymi i sportowymi.
Kremy matowe nadając skórze estetyczny, matowy wygląd, chronią ją jednocześnie przed ujemnymi wpływami atmosferycznymi (wiatr, niska temperatura) i przed bezpośrednim osiadaniem na powierzchni skóry różnych zanieczyszczeń pyłowych.
      
Głównymi składnikami kremów dziennych są stearyniany i woski, które po wyparowaniu zawartej w kremie wody pokrywają skórę niewidoczną ochronną warstewką stearynowo-woskową, łatwo zmywalną wraz z osiadłymi na niej zanieczyszczeniami. Składnikiem często stosowanym w kremach dziennych jest alkohol cetylowy, który wybitnie poprawia właściwości fizyko-chemiczne kremów. Popularny krem Nivea cechuje szybkie wchłanianie i niepozostawianie tłustych śladów na skórze.

      Do grupy preparatów kosmetycznych posiadających właściwości ochronne należą również kremy i olejki do opalania. Preparaty te zawierają substancje chemiczne filtrujące promienie słoneczne, dzięki czemu eliminują niepożądaną część widma słonecznego, powodującą oparzenia.

      Oddzielną grupę preparatów kosmetycznych stanowią kremy o działaniu specjalnym, do których należą kremy przeciw piegom oraz kremy zawierające substancje lecznicze, jak kremy przeciw zmarszczkom lub kremy przeciwtrądzikowe. O złuszczająco-wybielających właściwościach kremów przeciw piegom decyduje zawarty w nich aminochlorek rtęci i zasadowy azotan bizmutawy lub kwas mlekowy. Od stężenia tych składników zależy, czy krem przeciw piegom nazwany będzie mocnym, normalnym lub specjalnym.
      Przykładem wykorzystania do celów kosmetycznych przeciwlojotokowych i ściągających właściwości siarki jest krem przeciwtrądzikowy. Do kremów o działaniu specjalnym należą również kremy hormonalne, czyli takie, które zawierają hormony. Substancje te podobnie jak witaminy, dzięki swemu specyficznemu działaniu korygują pewne nieprawidłowości procesów życiowych skóry i zasilają ją w aktywatory w okresie, kiedy starzejący się organizm dostarcza je skórze w ilościach nie wystarczających do utrzymania świeżego wyglądu.
Starzenie się skóry przejawia się w utracie elastyczności i powstawaniu zmarszczek i związane jest ze słabnącym z biegiem lat działaniem gruczołów płciowych. Dlatego w preparatach kosmetycznych stosuje się prawie wyłącznie hormony płciowe żeńskie, głównie estron i estradiol (hormony wydzielane w jajnikach z pęcherzyka Graafa) oraz dwuetylostilbestrol (syntetyczny hormon o aktywności biologicznej równej estradiolowi). Kremy hormonalne, zwane również regenerującymi, działając miejscowo przywracają częściowo jędrność skóry i grubość naskórka.Spis treści:
Skóra a zdrowie i uroda
 Skóra odzwierciedleniem zdrowia
 Budowa skóry
 Czynności skóry
 Rodzaje cery
 Starzenie się skóry
 Wpływ trybu życia na skórę
 Wpływ pogody na skórę
 Wpływ środków chemicznych na skórę
 Wrzód pełzający rogówki
Niektóre choroby skóry
 Alergiczne choroby skóry
 Łuszczyca
 Rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry
 Trądzik pospolity
 Trądzik różowaty
 Rozstępy skórne
 Cellulitis
Pielęgnowanie cery
 Uwagi ogólne
 Cera prawidłowa
 Cera sucha
 Cera tłusta
 Gimnastyka twarzy
 Maseczki
 Maseczki kosmetyczne
 Kremy kosmetyczne
 Płyny kosmetyczne do twarzy
 Pudry
 Oczyszczanie i odświeżanie skóry
 Odżywianie i regenerowanie skóry
 Pielęgnowanie szyi i podbródka
 Środki do pielęgnowania cery
 Środki przeciw nadmiernej potliwości
 Samoopalacze
 Zapobieganie zmarszczkom
Makijaż
 Zasady dobrego makijażu
 Oczyszczanie twarzy
 Nakładanie podkładu
 Korygowanie owalu twarzy
 Techniki makijażu
 Technika makijażu oczu
 Makijaż i regulacja brwi
 Makijaż ust
 Makijaż wieczorowy
 Przyciemnianie brwi i rzęs henną
 Lakiery do paznokci
Pielęgnacja włosów
 Budowa i fizjologia włosa
 Mycie głowy
 Włosy normalne
 Włosy suche
 Włosy tłuste
 Fryzura w warunkach domowych
 Dostosowanie fryzury do twarzy
 Farbowanie włosów
 Szampony barwiące
 Trwała ondulacja
 Rozjaśnianie włosów
Zasadnicze schorzenia włosów
 Łojotok
 Łupież
 Rozdwajanie się włosów
 Wypadanie włosów
Rola higieny ciała
 Mycie, kąpiele, natryski
 Płyny do kąpieli
 Dodatki do kąpieli
 Golenie mężczyzn
 Mydła
 Wody toaletowe
 Pielęgnowanie jamy ustnej
 Pielęgnowanie rąk
 Pielęgnowanie paznokci
 Pielęgnowanie nóg
 Pielęgnowanie oczu
 Typowe schorzenia paznokci
 Codzienna gimnastyka
 Masaż całego ciała

Pomoc Linki O Serwisie
O nas
Formularz kontaktowy
Poradnik domowy
Poradnik działkowca
Spryciarze
Polskie Składy Budowlane
Jak to działa
Reklama
Jak dodać strone
Copyright © poradnik-rodzinny.pl All Rights Reserved.