Poradnik rodzinny


Oczyszczanie i odświeżanie skóry

Skóra ludzka zasadniczo wykazuje duża zdolność do pochłaniania wody, natomiast małą do pochłaniania substancji takich jak tłuszcze, oleje i woski. W związku z tym kremy, mleczka i śmietanki kosmetyczne muszą być sporządzane tak, aby umożliwić przyswajanie wszystkich składników niezbędnych do pielęgnowania skóry. Warunki te spełnia emulsja, czyli układ dwóch nie mieszających się ze sobą cieczy, z których jedna jest rozproszona (rozdrobniona) w drugiej, pod postacią bardzo drobnych kropelek.

Emulsje można podzielić na dwa zasadnicze typy. Gdy tłuszcz, olej lub wosk (faza olejowa) jest rozdrobniony w wodzie (faza wodna) mamy do czynienia z emulsją typu „olej w wodzie", którą symbolicznie przyjęto oznaczać O/W, gdy — przeciwnie — woda jest rozproszona w oleju, emulsję określa się jako „woda w oleju" — W/O. Niezbędnym składnikiem wytwarzania trwałych emulsji są tzw. emulgatory, do których między innymi należą mydła.
Zależnie od przeznaczenia emulsji dobiera się odpowiednio składniki fazy wodnej i olejowej. Preparaty służące do oczyszczania skóry zawierają woski, oleje mineralne, emulgatory, wodę, często również substancje mające właściwości łagodzenia podrażnień skóry oraz substancje biologicznie czynne. Dzięki tak ustalonemu składowi wymienione preparaty łączą w sobie właściwości powierzchniowego oczyszczania skóry z właściwościami nawilżania, lekkiego natłuszczania i odżywiania skóry.

Do emulsji kosmetycznych odpowiednich do zmywania skóry należą: mleczko różane, mleczko kosmetyczne, mleczko nawilżające, śmietanka kosmetyczna, emulsja do zmywania makijażu.

Na rynku kosmetycznym znajdują się również zmywacze o postaci roztworów wodnych lub wodno-alkoholowych. W skład tych zmywaczy wchodzą substancje zmiękczające wydzieliny skóry, na przykład lecytyna, substancje, które nadają naskórkowi elastyczność i jedwabistość w dotyku, na przykład gliceryna oraz substancje dezynfekujące i ściągające, na przykład ałun.

Płyny tonizujące wymienione w grupie preparatów do oczyszczania skóry, łączą w sobie cechy preparatów przywracających i utrzymujących prawidłowy stan skóry. Zadaniem płynów tonizujących jest:
— przywracanie i utrzymywanie kwaśnego, ochronnie działającego „płaszcza" skóry, który ulega zniszczeniu podczas zabiegu mycia,
— usuwanie resztek makijażu pozostałych po uprzednim umyciu skóry mleczkiem, śmietanką kosmetyczną, zmywaczem w postaci roztworu lub wodą z mydłem.
Płyny tonizujące są roztworami wodno-alkoholowymi, których skład i stężenie dobiera się w zależności od rodzaju cery. Im cera bardziej tłusta, tym większą zawartość alkoholu powinien mieć płyn. Oprócz substancji wchodzących w skład zmywaczy, płyny tonizujące zawierają substancje łagodzące podrażnienia skóry, na przykład wyciąg z kwiatu lipy, substancje odżywcze, bogate w witaminy, soki roślinne, wyciągi z ziół, na przykład z korzenia żeń-szeń, rumianku i pyłków kwiatowych. Często w celu uzyskania efektu chłodzenia i świeżości do płynu tonizującego dodaje się mentol.

Spis treści:
Skóra a zdrowie i uroda
 Skóra odzwierciedleniem zdrowia
 Budowa skóry
 Czynności skóry
 Rodzaje cery
 Starzenie się skóry
 Wpływ trybu życia na skórę
 Wpływ pogody na skórę
 Wpływ środków chemicznych na skórę
 Wrzód pełzający rogówki
Niektóre choroby skóry
 Alergiczne choroby skóry
 Łuszczyca
 Rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry
 Trądzik pospolity
 Trądzik różowaty
 Rozstępy skórne
 Cellulitis
Pielęgnowanie cery
 Uwagi ogólne
 Cera prawidłowa
 Cera sucha
 Cera tłusta
 Gimnastyka twarzy
 Maseczki
 Maseczki kosmetyczne
 Kremy kosmetyczne
 Płyny kosmetyczne do twarzy
 Pudry
 Oczyszczanie i odświeżanie skóry
 Odżywianie i regenerowanie skóry
 Pielęgnowanie szyi i podbródka
 Środki do pielęgnowania cery
 Środki przeciw nadmiernej potliwości
 Samoopalacze
 Zapobieganie zmarszczkom
Makijaż
 Zasady dobrego makijażu
 Oczyszczanie twarzy
 Nakładanie podkładu
 Korygowanie owalu twarzy
 Techniki makijażu
 Technika makijażu oczu
 Makijaż i regulacja brwi
 Makijaż ust
 Makijaż wieczorowy
 Przyciemnianie brwi i rzęs henną
 Lakiery do paznokci
Pielęgnacja włosów
 Budowa i fizjologia włosa
 Mycie głowy
 Włosy normalne
 Włosy suche
 Włosy tłuste
 Fryzura w warunkach domowych
 Dostosowanie fryzury do twarzy
 Farbowanie włosów
 Szampony barwiące
 Trwała ondulacja
 Rozjaśnianie włosów
Zasadnicze schorzenia włosów
 Łojotok
 Łupież
 Rozdwajanie się włosów
 Wypadanie włosów
Rola higieny ciała
 Mycie, kąpiele, natryski
 Płyny do kąpieli
 Dodatki do kąpieli
 Golenie mężczyzn
 Mydła
 Wody toaletowe
 Pielęgnowanie jamy ustnej
 Pielęgnowanie rąk
 Pielęgnowanie paznokci
 Pielęgnowanie nóg
 Pielęgnowanie oczu
 Typowe schorzenia paznokci
 Codzienna gimnastyka
 Masaż całego ciała

Pomoc Linki O Serwisie
O nas
Formularz kontaktowy
Poradnik domowy
Poradnik działkowca
Spryciarze
Polskie Składy Budowlane
Jak to działa
Reklama
Jak dodać strone
Copyright © poradnik-rodzinny.pl All Rights Reserved.