Poradnik rodzinny


Mycie głowy

      Podstawą pielęgnowania włosów jest mycie głowy. Bardzo często popełnia się przy tym zabiegu higienicznym błędy, które odbijają się zarówno na zdrowiu, jak na wyglądzie włosów. Do mycia głowy używa się wody ciepłej, ale nie gorącej. Temperatura jej powinna wynosić około 37 C. Woda do mycia powinna być miękka, a jeśli przygotowanie takiej ilości miękkiej wody jest niemożliwe, trzeba przynajmniej spłukiwać głowę po myciu wodą miękką. Najbardziej godnym polecenia sposobem zmiękczenia wody bez dodawania do niej jakichkolwiek substancji chemicznych, jest gotowanie wody przez kwadrans i pozostawienie jej w kociołku lub czajniku na całą dobę. W tych warunkach duża część soli mineralnych (wapnia i magnezu) powodujących twardość wody ulegnie wytrąceniu i osadzi się na ściankach kociołka w postaci tzw. kamienia kotłowego. Inne sposoby: rozcieńczenie wody wodociągowej wodą destylowaną, stopienie śniegu, użycie deszczówki.
      Do mycia głowy służyć mogą mydła, szampony i domowe mieszanki na bazie żółtka jaja kurzego. Najwygodniejsze jest stosowanie szamponów. W handlu spotyka się bardzo dużo odmian szamponów, różniących się składem, przeznaczeniem (dla włosów suchych, prawidłowych, tłustych, jasnych lub ciemnych: dotkniętych łupieżem), nawet konsystencją (płynne, półpłynne w tubach, olejowe, w proszku). Niektóre szampony zawierają dodatki witaminowe, wyciągi ziołowe, środki antyseptyczne, czasem siarkę koloidalną i inne składniki. Od dobrego szamponu wymaga się, aby dobrze pienił się, oczyszczał skórę głowy i włosy, dał się spłukać nie pozostawiając osadu, miał przyjemny zapach, był wygodny w użyciu i wydajny oraz by włosy po jego użyciu dawały się dobrze układać. Z punktu widzenia zdrowotnego trzeba tutaj dodać jeszcze jeden bardzo ważny aspekt: szampon nie powinien drażnić skóry.

      Kolejność czynności przy myciu głowy jest następująca: dokładnie zmoczyć włosy ciepłą wodą; nalać na dłoń około łyżki szamponu i rozprowadzić go na włosach, lekko rozcierając i przenikając opuszkami palców do skóry głowy; spłukać głowę z grubsza i ponownie nalać na dłoń szamponu i rozetrzeć go we włosach; rozcierać delikatnie aż do uzyskania bardzo obfitej piany (nie dotyczy to szamponów olejowych); spłukać głowę dokładnie ciepłą wodą (bieżącą lub w misce) kilka razy; na koniec dobrze jest spłukać raz jeszcze wodą miękką. Podstawowym zagadnieniem jest częstość mycia głowy. W tej dziedzinie panuje znaczna rozbieżność opinii. Ogólnie biorąc należy trzymać się następujących zasad: gdy włosy są brudne, trzeba je umyć nie zważając na to, ile czasu upłynęło od poprzedniego mycia; włosy krótkie można myć częściej niż długie. Na ogół włosy niezbyt zabrudzone o średniej długości myje się z częstotliwością: tłuste co tydzień, prawidłowe co dwa tygodnie, suche co trzy tygodnie. Oczywiście w indywidualnych przypadkach i okolicznościach możliwe są odstępstwa od tego schematu.
      Suszenie włosów można przeprowadzić z grubsza ciepłymi ręcznikami frotte, następnie suszarką. W miarę możności lepiej jest unikać zbyt gwałtownego, "gorącego" suszenia.
      Istnieją również sposoby mycia głowy "na sucho". Jeden z nich polega na posypywaniu włosów specjalnym suchym "szamponem". Dopuszczalny w wyjątkowych okolicznościach (na przykład podróż), sposób ten nie jest godny polecenia na dłuższą metę. Drugi, lepszy, polega na posypaniu włosów i lekkim roztarciu we włosach środków mechanicznie adsorbujących zanieczyszczenia. Takimi środkami są proszki organiczne (zarodniki widłaka, mąka gryczana, drożdże) lub mineralne (talk). Po roztarciu wyczesuje się proszek grzebieniem z watą, następnie szczotką. Taki sposób, choć niedoskonały, pozwala uniknąć niekiedy zbyt częstego mycia włosów "na mokro".

Spis treści:
Skóra a zdrowie i uroda
 Skóra odzwierciedleniem zdrowia
 Budowa skóry
 Czynności skóry
 Rodzaje cery
 Starzenie się skóry
 Wpływ trybu życia na skórę
 Wpływ pogody na skórę
 Wpływ środków chemicznych na skórę
 Wrzód pełzający rogówki
Niektóre choroby skóry
 Alergiczne choroby skóry
 Łuszczyca
 Rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry
 Trądzik pospolity
 Trądzik różowaty
 Rozstępy skórne
 Cellulitis
Pielęgnowanie cery
 Uwagi ogólne
 Cera prawidłowa
 Cera sucha
 Cera tłusta
 Gimnastyka twarzy
 Maseczki
 Maseczki kosmetyczne
 Kremy kosmetyczne
 Płyny kosmetyczne do twarzy
 Pudry
 Oczyszczanie i odświeżanie skóry
 Odżywianie i regenerowanie skóry
 Pielęgnowanie szyi i podbródka
 Środki do pielęgnowania cery
 Środki przeciw nadmiernej potliwości
 Samoopalacze
 Zapobieganie zmarszczkom
Makijaż
 Zasady dobrego makijażu
 Oczyszczanie twarzy
 Nakładanie podkładu
 Korygowanie owalu twarzy
 Techniki makijażu
 Technika makijażu oczu
 Makijaż i regulacja brwi
 Makijaż ust
 Makijaż wieczorowy
 Przyciemnianie brwi i rzęs henną
 Lakiery do paznokci
Pielęgnacja włosów
 Budowa i fizjologia włosa
 Mycie głowy
 Włosy normalne
 Włosy suche
 Włosy tłuste
 Fryzura w warunkach domowych
 Dostosowanie fryzury do twarzy
 Farbowanie włosów
 Szampony barwiące
 Trwała ondulacja
 Rozjaśnianie włosów
Zasadnicze schorzenia włosów
 Łojotok
 Łupież
 Rozdwajanie się włosów
 Wypadanie włosów
Rola higieny ciała
 Mycie, kąpiele, natryski
 Płyny do kąpieli
 Dodatki do kąpieli
 Golenie mężczyzn
 Mydła
 Wody toaletowe
 Pielęgnowanie jamy ustnej
 Pielęgnowanie rąk
 Pielęgnowanie paznokci
 Pielęgnowanie nóg
 Pielęgnowanie oczu
 Typowe schorzenia paznokci
 Codzienna gimnastyka
 Masaż całego ciała

Pomoc Linki O Serwisie
O nas
Formularz kontaktowy
Poradnik domowy
Poradnik działkowca
Spryciarze
Polskie Składy Budowlane
Jak to działa
Reklama
Jak dodać strone
Copyright © poradnik-rodzinny.pl All Rights Reserved.