Poradnik rodzinny


Masaż całego ciała

      Masaże, jako zabiegi działające leczniczo i pielęgnacyjnie, mają bardzo stare tradycje. Dobrze i fachowo przeprowadzony masaż jest dla całego ciała, skóry i mięśni nieocenionym zabiegiem. Masaż działa w ten sposób na układ mięśniowy, iż pobudza krążenie, a więc poprawia odżywianie i utlenienie oraz usuwa ze zmęczonego organizmu produkty szkodliwe. Masaż mocniejszy pobudza również układ nerwowy i podnosi jego sprawność, a masaż delikatny działa kojąco.

Głaskanie, którym powinien zaczynać się masaż, powoduje początkowo skurcz naczyń krwionośnych, następnie naczynia rozszerzają się i doprowadzają do okolicy masowanej krew z dużą zawartością tlenu. Ponadto przy głaskaniu usuwa się ze skóry zrogowaciały naskórek i pobudza czynność wydzielniczą skóry.

Ugniatanie - następny ruch w masażu - działa na tkankę tłuszczową i mięśniową, a więc ma szczególne znaczenie dla osób skłonnych do tycia i zwiotczenia mięśni.

Rozcieranie stosuje się przede wszystkim przy masowaniu okolic stawowych, co jest szczególnie ważne przy przywracaniu i zwiększaniu ruchomości stawów.

Oklepywanie, polegające na stosowaniu krótkich, ale mocnych i częstych uderzeń, powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, a więc przekrwienie miejsca masowanego, odżywienie i wzmocnienie mięśni.

Wibracja, którą przy nowoczesnych masażach wykonuje się nie tylko ręcznie, lecz również specjalnymi aparatami do masażu, działa silnie na tkankę nerwową i narządy głębiej leżące.
      
W nowoczesnej kosmetyce zachowawczej nie można sobie wyobrazić kuracji odtłuszczającej (polegającej na niskokalorycznej diecie) bez zastosowania serii masaży. Przy dość szybkim chudnięciu zachodzi bowiem obawa, że po stracie kilkunastu kilogramów może nastąpić zwiotczenie mięśni i skóry. Temu właśnie może zapobiec masaż. Masaż całkowity ciała powinien trwać od 30 do 40 minut. Masaż częściowy -15 minut. Serię masaży powinno się poprzedzić wizytą lekarską, aby upewnić się, czy nie ma przeciwwskazań, którymi mogą być: ciąża, szczególnie w drugiej połowie, ropne i alergiczne choroby skóry, wszelkie stany zapalne, żylaki. Nie wolno przeprowadzać masażu bezpośrednio po posiłku. Na okres miesiączki także przerywa się masaże.

      Ponieważ masaże zarówno całego ciała, jak i twarzy mogą i powinny być przeprowadzone wyłącznie przez siły fachowe, a nie wszystkie kobiety mogą sobie pozwolić na te zabiegi, chcemy podać w jaki sposób można w domu wykonać zredukowany masaż ciała.
      Masaż wykonuje się po kąpieli, kiedy ciało jest wytarte do sucha; masuje się za pomocą dużej okrągłej lub owalnej szczotki włosianej. Rozpoczyna się od masażu nóg, wykonując go małymi kółkami bądź pociągnięciami w kierunku serca. Następnie przeprowadza się masaż rąk, masując tak jak poprzednio, tzn. koliście bądź pociągnięciami od końców palców do ramienia. Także masaż bioder, przeprowadza się ruchami kolistymi.
      Przy masażu brzucha należy zwrócić szczególną uwagę na to żeby kierunek ruchów kolistych był zgodny z kierunkiem wskazówek zegara.
      Biustu nie należy w ogóle masować, natomiast powinno się zwrócić uwagę na dekolt, który masuje się ruchami kolistymi z jednej strony na drugą. Masaż pleców jest najłatwiejszy do przeprowadzenia, gdyż potrzeba do niego tylko mocnego ręcznika frotte. Wykonuje się nim te same ruchy co przy wycieraniu, tyle że trochę szybciej i mocniej. Nie wolno pod żadnym pozorem masować twarzy. Mogą to wykonywać jedynie kosmetyczki o najwyższych kwalifikacjach. Po kąpieli i gimnastyce oraz masażu wskazane jest natarcie ciała mleczkiem kosmetycznym.

Spis treści:
Skóra a zdrowie i uroda
 Skóra odzwierciedleniem zdrowia
 Budowa skóry
 Czynności skóry
 Rodzaje cery
 Starzenie się skóry
 Wpływ trybu życia na skórę
 Wpływ pogody na skórę
 Wpływ środków chemicznych na skórę
 Wrzód pełzający rogówki
Niektóre choroby skóry
 Alergiczne choroby skóry
 Łuszczyca
 Rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry
 Trądzik pospolity
 Trądzik różowaty
 Rozstępy skórne
 Cellulitis
Pielęgnowanie cery
 Uwagi ogólne
 Cera prawidłowa
 Cera sucha
 Cera tłusta
 Gimnastyka twarzy
 Maseczki
 Maseczki kosmetyczne
 Kremy kosmetyczne
 Płyny kosmetyczne do twarzy
 Pudry
 Oczyszczanie i odświeżanie skóry
 Odżywianie i regenerowanie skóry
 Pielęgnowanie szyi i podbródka
 Środki do pielęgnowania cery
 Środki przeciw nadmiernej potliwości
 Samoopalacze
 Zapobieganie zmarszczkom
Makijaż
 Zasady dobrego makijażu
 Oczyszczanie twarzy
 Nakładanie podkładu
 Korygowanie owalu twarzy
 Techniki makijażu
 Technika makijażu oczu
 Makijaż i regulacja brwi
 Makijaż ust
 Makijaż wieczorowy
 Przyciemnianie brwi i rzęs henną
 Lakiery do paznokci
Pielęgnacja włosów
 Budowa i fizjologia włosa
 Mycie głowy
 Włosy normalne
 Włosy suche
 Włosy tłuste
 Fryzura w warunkach domowych
 Dostosowanie fryzury do twarzy
 Farbowanie włosów
 Szampony barwiące
 Trwała ondulacja
 Rozjaśnianie włosów
Zasadnicze schorzenia włosów
 Łojotok
 Łupież
 Rozdwajanie się włosów
 Wypadanie włosów
Rola higieny ciała
 Mycie, kąpiele, natryski
 Płyny do kąpieli
 Dodatki do kąpieli
 Golenie mężczyzn
 Mydła
 Wody toaletowe
 Pielęgnowanie jamy ustnej
 Pielęgnowanie rąk
 Pielęgnowanie paznokci
 Pielęgnowanie nóg
 Pielęgnowanie oczu
 Typowe schorzenia paznokci
 Codzienna gimnastyka
 Masaż całego ciała

Pomoc Linki O Serwisie
O nas
Formularz kontaktowy
Poradnik domowy
Poradnik działkowca
Spryciarze
Polskie Składy Budowlane
Jak to działa
Reklama
Jak dodać strone
Copyright © poradnik-rodzinny.pl All Rights Reserved.