Poradnik rodzinny


Golenie mężczyzn

      Codzienne kąpiele, natryski, dokładne mycie całego ciała, które są podstawowymi wymaganiami higieny i zdrowia, mężczyźni uzupełniają goleniem, będącym podstawą ich zadbanego, estetycznego wyglądu. Zabieg golenia powinien być przeprowadzany codziennie. Używanie brzytwy do domowego golenia należy obecnie do rzadkości. Zwykle używa się do golenia maszynki jednorazowej lub golarki. Zabiegi są proste, łatwe do przeprowadzenia, ale każdy z nich wymaga zastosowania innych preparatów przygotowujących.

      Golenie za pomocą maszynki z żyletką jest wskazane raczej dla mężczyzn o mocnym i gęstym zaroście. Przy stosowaniu żyletki, należy zarost przed goleniem zmiękczyć. Do tego celu służą mydła i kremy do golenia. Obfita piana, którą otrzymuje się dzięki tym kosmetykom, zmiękcza i "ustawia" włos i dzięki temu ułatwia golenie, bez zadraśnięć czy podrażnień skóry. Przed posmarowaniem mydłem czy też kremem twarz trzeba bardzo dokładnie umyć. Następnie, nie wysuszając skóry, namydla się twarz mydłem lub kremem i spienia się przy pomocy pędzla. Najtrwalsze i najwyższej jakości pędzle do golenia są wykonane z włosia borsuczego. Ponieważ przy używaniu żyletki mogą się zdarzać niewielkie skaleczenia skóry, ważne jest absolutne przestrzeganie bezwzględnej czystości. Maszynka do golenia wraz z żyletką oraz pędzel powinny być po każdym goleniu, dokładnie wymyte i wysuszone. W zależności od jakości zarostu zabieg golenia przeprowadza się jedno, lub dwukrotnie ("z włosem" i "pod włos"). Do indywidualnego wyboru pozostawia się kupno mydła czy kremu do golenia. Kremy do golenia to przeważnie miękkie mydła do golenia w tubach. Odznaczają się trwałością piany, są higieniczne, a działanie na skórę twarzy mają zbliżone do mydeł. Na przykład Krem chlorofilowy do golenia zawiera w swym składzie środki przeciwbakteryjne i chlorofilinę, ma przyjemny zapach, jest lekko przetłuszczony. Działa na skórę odżywczo i wygładzająco. Bardzo wygodny, szczególnie w podróży, jest preparat do golenia w aerozolu. Istnieją też kremy do golenia nie zawierające mydła. Nawet zastosowanie najlepszych mydeł czy kremów do golenia może bowiem w pewnych przypadkach, szczególnie przy skórach wrażliwych, wywołać podrażnienia. Z tego względu wskazane jest, stosowanie po każdym zabiegu golenia specjalnych płynów o działaniu dezynfekującym i łagodzącym podrażnienia. Płyn po goleniu łagodzi i działa chłodząco na skórę; jest on szczególnie polecany w okresie lata.
      Nie zawsze po goleniu i użyciu płynu można skórę pozostawić bez cienkiej warstwy kremu. Wiosną, latem i wczesną jesienią może to być zwykły krem Nivea, natomiast zimą, dla ochrony skóry przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych należy stosować krem specjalne.

      Golenie za pomocą golarki elektrycznej jest bardzo praktyczne i mniej kłopotliwe, choć nie dla każdego zarostu może być stosowane. Mydła do golenia i kremy są w tym przypadku zbędne, natomiast konieczne jest zastosowanie specjalnych płynów przed goleniem. Płyn przed goleniem zawiera substancję powodującą usztywnienie zarostu, co ułatwia równe i dokładne wygolenie. Jak widzimy, przy tego rodzaju zabiegu zachodzi więc konieczność zastosowania nieco innych środków kosmetycznych niż przy goleniu maszynką z żyletką. Stosowanie golarki jest dla skóry twarzy zabiegiem delikatniejszym, od działania żyletki lub brzytwy. Ujemną cechą jest jednak bardziej powierzchowne wygalanie zarostu, co może być kłopotliwe u osób o grubych i ciemnych włosach. Mimo delikatniejszego działania na skórę, po golarce także konieczne jest zastosowanie płynów po goleniu, które dezynfekują i łagodzą wszelkie podrażnienia skóry.
      Po zakończeniu golenia wskazane jest posmarowanie skóry cienką warstwą kremu. Bardzo praktyczne jest używanie emulsji po goleniu, łączącej właściwości kremu i płynu po goleniu. Przy tłustej cerze można zamiast kremu zastosować dodatkowo talk kosmetyczny, w minimalnej ilości.
      Ze względu na to, że przy prawidłowym pielęgnowaniu powinno się stosować preparaty kosmetyczne o zbliżonych, a najlepiej identycznych kompozycjach zapachowych i zgadzających się ze sobą składnikach, praktyczne jest posiadanie w kosmetyków jednej serii.

Spis treści:
Skóra a zdrowie i uroda
 Skóra odzwierciedleniem zdrowia
 Budowa skóry
 Czynności skóry
 Rodzaje cery
 Starzenie się skóry
 Wpływ trybu życia na skórę
 Wpływ pogody na skórę
 Wpływ środków chemicznych na skórę
 Wrzód pełzający rogówki
Niektóre choroby skóry
 Alergiczne choroby skóry
 Łuszczyca
 Rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry
 Trądzik pospolity
 Trądzik różowaty
 Rozstępy skórne
 Cellulitis
Pielęgnowanie cery
 Uwagi ogólne
 Cera prawidłowa
 Cera sucha
 Cera tłusta
 Gimnastyka twarzy
 Maseczki
 Maseczki kosmetyczne
 Kremy kosmetyczne
 Płyny kosmetyczne do twarzy
 Pudry
 Oczyszczanie i odświeżanie skóry
 Odżywianie i regenerowanie skóry
 Pielęgnowanie szyi i podbródka
 Środki do pielęgnowania cery
 Środki przeciw nadmiernej potliwości
 Samoopalacze
 Zapobieganie zmarszczkom
Makijaż
 Zasady dobrego makijażu
 Oczyszczanie twarzy
 Nakładanie podkładu
 Korygowanie owalu twarzy
 Techniki makijażu
 Technika makijażu oczu
 Makijaż i regulacja brwi
 Makijaż ust
 Makijaż wieczorowy
 Przyciemnianie brwi i rzęs henną
 Lakiery do paznokci
Pielęgnacja włosów
 Budowa i fizjologia włosa
 Mycie głowy
 Włosy normalne
 Włosy suche
 Włosy tłuste
 Fryzura w warunkach domowych
 Dostosowanie fryzury do twarzy
 Farbowanie włosów
 Szampony barwiące
 Trwała ondulacja
 Rozjaśnianie włosów
Zasadnicze schorzenia włosów
 Łojotok
 Łupież
 Rozdwajanie się włosów
 Wypadanie włosów
Rola higieny ciała
 Mycie, kąpiele, natryski
 Płyny do kąpieli
 Dodatki do kąpieli
 Golenie mężczyzn
 Mydła
 Wody toaletowe
 Pielęgnowanie jamy ustnej
 Pielęgnowanie rąk
 Pielęgnowanie paznokci
 Pielęgnowanie nóg
 Pielęgnowanie oczu
 Typowe schorzenia paznokci
 Codzienna gimnastyka
 Masaż całego ciała

Pomoc Linki O Serwisie
O nas
Formularz kontaktowy
Poradnik domowy
Poradnik działkowca
Spryciarze
Polskie Składy Budowlane
Jak to działa
Reklama
Jak dodać strone
Copyright © poradnik-rodzinny.pl All Rights Reserved.