Poradnik rodzinny


Farbowanie włosów

      Farbowanie włosów jest zabiegiem powszechnym i modnym. Kobiety farbują włosy aby pokryć siwiznę, ożywić włosy spłowiałe i matowe, uatrakcyjnić swój wygląd. Kobieta dobiera kolor włosów do makijażu, pory roku, okazji.
      Coraz rzadziej stosuje się do farbowania włosów farby roślinne, choć są one zupełnie nieszkodliwe a nawet zdaniem wielu fachowców działają na włos wzmacniająco. Najbardziej znaną farbą roślinne jest henna (z arabskiego Al Khanna) ze sproszkowanych liści lawsonii. Papka z henny z ciepłą wodą nałożona dokładnie na włosy i pozostawiona n kilka kwadransów lub kilka, a nawet kilkanaście godzin, nadaje włosom zabarwienie w rozległej skali od rudoblond do ciemnokasztanowego, zależnie o barwy naturalnej włosów. Jednak brak pewność jaki uzyska się kolor, a także często pomarańczowe lub marchewkowe odcienie ograniczają zastosowanie tego liczącego tysiąclecia środka. W celu poprawy barwy uzyskiwanej przy stosowaniu henny miesza się ją niekiedy z rumiankiem, wprowadzającym więcej elementu żółtego lub z indygiem: powstają wtedy odcienie brunatne, aż do czerwonego.
      Poza henną do barwników roślinnych zalicza się zielone łupiny włoskiego orzecha, korę dębową, galasówki i kilka innych.
Najwygodniejsza forma farbowania, to szampony koloryzujące. Barwią one włosy na 3 do 4 tygodni. Po użyciu tego szamponu włosy mają piękny połysk, przyjemny żywy odcień, są miękkie i puszyste. Szampon nakłada się na włosy umyte i lekko podsuszone. Do niektórych kolorów dołączona jest woda utleniona w tabletkach (należy wówczas rozpuścić tabletkę w szamponie, bezpośrednio przed nałożeniem na włosy). Szampon powinien pozostawać na włosach od 10—20 minut w zależności od tego, czy chcemy uzyskać kolor mniej lub więcej intensywny. Po upływie tego czasu włosy należy dokładnie spłukać ciepłą wodą. Po otwarciu opakowania szampon powinien być zużyty najpóźniej w ciągu 2 tygodni, później traci wartość. Należy chronić go od światła i wysokiej temperatury. Jeżeli chce się uzyskać tylko żywszy odcień, należy wziąć 1/4 opakowania szamponu i trzymać około 10 min.
      Do preparatów barwiących należą również płukanki. Nie zmieniają jednak one radykalnie koloru włosów, nadają im tylko żywszy odcień i połysk. Płukanki stosuje się zawsze po umyciu włosów. Kolor utrzymuje się od jednego do drugiego mycia włosów szamponem.
      Farby, są najpopularniejszym i najbardziej radykalnym środkiem do zmiany koloru włosów. Gwarantują szybką zmianę koloru i rozległą skalę odcieni. Ujemną stroną wszystkich farb jest możliwość uczulenia. Przed każdym farbowaniem powinno się zrobić próbę uczuleniową: niewielką ilością farby, przygotowanej z odrobiną wody utlenionej, smaruje się małą powierzchnię skóry na przedramieniu lub za uchem. Jeżeli po 24 godzinach nie wystąpią na skórze zaczerwienienia, można bez obawy przystąpić do farbowania. Dotyczy to absolutnie wszystkich farb.

      Farby syntetyczne należy nakładać na włosy wymyte i wysuszone. Mycie usuwa z powierzchni włosów tłuszcz i brud, hamujące dostęp farby, a jednocześnie czyni włosy bardziej podatnymi na wchłonięcie farby. Jeżeli jest jakiś nawet niewielki procent siwych włosów, należy je przetrawić 6-procentową wodą utlenioną. Wówczas włosy stają się porowate i lepiej przyjmują farbę.

      Farby utleniające, nakłada się na włosy przetłuszczone, ze względu na silne działanie farby. Farbując na kolory jasne, można stosować 9-procentową wodę utlenioną. Każdą farbę należy rozrabiać z wodą utlenioną tuż przed nałożeniem na włosy, gdyż farba po kilku minutach traci wartość.
Przed przystąpieniem do rozrabiania i nakładania farby należy przygotować miseczkę plastikową lub porcelanową, pędzel, miarkę do wody (przy farbach typu nie utleniającego na 1 tubę farby należy wziąć 4 pastylki "wody utlenionej" i 30 ml zwykłej wody. Zabezpieczyć czoło, szyję i uszy tłustym kremem, wyszczotkować dokładnie włosy i dopiero wtedy przystąpić do rozrabiania farby. Przygotowania takie zajmują sporo czasu, farba utlenia się i to może być niekiedy przyczyną jej złego krycia. Rozrobioną farbę nakłada się zaczynając od tyłu głowy, ponieważ włosy na skroniach i nad czołem szybciej przyjmują farbę. Jeżeli są odrosty, nakłada się farbę najpierw bliżej skóry i po 20 min. przeciąga szerokim grzebieniem na całość, przeczesując we wszystkich kierunkach, aby farba wszędzie równo pokryła włosy. Bardzo niewskazane jest sczesywanie włosów i zawijanie jak przy koku, gdyż włosy z farbą muszą mieć równomierny dopływ powietrza i jednakową temperaturę, natomiast ściśnięte będą zawsze jaśniejsze bliżej skóry, warstwa zaś zewnętrzna będzie ciemniejsza. Gdy włosy farbuje się po raz pierwszy farbą zwykłą (nie utleniającą), nakłada się ją od skóry i od razu przeciąga na całość, zaś utleniającą najpierw w odległości 2 cm od skóry, a dopiero po 15, 20 minutach przy skórze, gdyż farba utleniająca silnie działająca w temperaturze ciała spowoduje, że przy skórze włosy będą jaśniejsze.

      Po zakończeniu procesu farbowania (30-40 min.) włosy spłukuje się wodą tak, aby wywołać dużo piany, która dobrze zmywa farbę ze skóry i płucze się tak długo aż woda będzie zupełnie czysta. Na koniec dodaje się do płukania kwasu cytrynowego lub słabego octu aby zahamować dalsze farbowanie i zamknąć łuski włosa. Dotyczy to farb syntetycznych i utleniających.
      Przy doborze koloru należy pamiętać, że często farby przygotowane są dla całkowicie siwych włosów, trzeba więc wybierać zawsze kolor o jeden lub dwa tony jaśniejszy, od tego, jaki chcemy otrzymać po farbowaniu.
      Przypominamy, że do farby nie wolno używać naczyń i grzebieni metalowych. Farba w zetknięciu z metalem może zmienić kolor. Osoba nakładająca farbę powinna mieć rękawiczki ochronne. Farby do włosów nie należy nigdy używać do malowania brwi i rzęs.
      Kolor włosów można zmienić również przez rozjaśnienie. Do rozjaśniania używa się wody utlenionej 6 lub 10-procentowej; wyższe stężenia są niebezpieczne, gdyż mogą wywołać oparzenia, a nawet chorobę skóry. Przed tlenieniem mycie głowy jest niewskazane, gdyż znajdująca się na włosach warstewka tłuszczu chroni je przed zbytnim wysuszeniem. Przed samym zabiegiem dodaje się do wody utlenionej 3-4 krople amoniaku, który przyspiesza proces rozjaśniania. Nadmiar amoniaku jest szkodliwy i nadaje włosom brzydki matowy odcień. Konieczne jest dodanie niewielkiej ilości mydła lub proszku mydlanego, aby przygotowany roztwór łatwiej można było nakładać na włosy. Przy pierwszym rozjaśnianiu można po prostu rozpienić przygotowaną wodę utlenioną na całe włosy i pozostawić na kilka minut, natomiast przy rozjaśnianiu odrostów, postępujemy dokładnie tak, jak przy nakładaniu farby. Włosy należy przez cały czas obserwować, gdyż w niektórych przypadkach proces rozjaśniania trwa bardzo krótko i można łatwo przejaśnić włosy. Po osiągnięciu pożądanego efektu należy głowę dokładnie umyć szamponem, a do płukania dodać trochę kwasu tak, jak w przypadku farby.

      Istnieją także preparaty do tonowania, po utlenieniu włosów wodą utlenioną. Włosy można wybielać Biondellą - błędnie nazwaną białą henną - którą rozrabia się na niezbyt gęstą papkę z 9-procentową wodą utlenioną i nakłada jak farbę, zaczynając oczywiście od tyłu. Dalej postępuje się jak przy rozjaśnianiu, łącznie z tonowaniem. Nie wolno zapominać, że zbyt częste czy nieumiejętne rozjaśnianie, wybielanie, farbowanie, powoduje zniszczenie włosów, Po każdym takim zabiegu proponujemy odżywiać włosy dobrą odżywką, aby poprawić ich elastyczność i połysk. W miarę możliwości, zabiegi te robić u dobrego fryzjera, gdyż nawet niewielkie niedokładności mogą spowodować trwałe zniszczenie włosów.

Spis treści:
Skóra a zdrowie i uroda
 Skóra odzwierciedleniem zdrowia
 Budowa skóry
 Czynności skóry
 Rodzaje cery
 Starzenie się skóry
 Wpływ trybu życia na skórę
 Wpływ pogody na skórę
 Wpływ środków chemicznych na skórę
 Wrzód pełzający rogówki
Niektóre choroby skóry
 Alergiczne choroby skóry
 Łuszczyca
 Rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry
 Trądzik pospolity
 Trądzik różowaty
 Rozstępy skórne
 Cellulitis
Pielęgnowanie cery
 Uwagi ogólne
 Cera prawidłowa
 Cera sucha
 Cera tłusta
 Gimnastyka twarzy
 Maseczki
 Maseczki kosmetyczne
 Kremy kosmetyczne
 Płyny kosmetyczne do twarzy
 Pudry
 Oczyszczanie i odświeżanie skóry
 Odżywianie i regenerowanie skóry
 Pielęgnowanie szyi i podbródka
 Środki do pielęgnowania cery
 Środki przeciw nadmiernej potliwości
 Samoopalacze
 Zapobieganie zmarszczkom
Makijaż
 Zasady dobrego makijażu
 Oczyszczanie twarzy
 Nakładanie podkładu
 Korygowanie owalu twarzy
 Techniki makijażu
 Technika makijażu oczu
 Makijaż i regulacja brwi
 Makijaż ust
 Makijaż wieczorowy
 Przyciemnianie brwi i rzęs henną
 Lakiery do paznokci
Pielęgnacja włosów
 Budowa i fizjologia włosa
 Mycie głowy
 Włosy normalne
 Włosy suche
 Włosy tłuste
 Fryzura w warunkach domowych
 Dostosowanie fryzury do twarzy
 Farbowanie włosów
 Szampony barwiące
 Trwała ondulacja
 Rozjaśnianie włosów
Zasadnicze schorzenia włosów
 Łojotok
 Łupież
 Rozdwajanie się włosów
 Wypadanie włosów
Rola higieny ciała
 Mycie, kąpiele, natryski
 Płyny do kąpieli
 Dodatki do kąpieli
 Golenie mężczyzn
 Mydła
 Wody toaletowe
 Pielęgnowanie jamy ustnej
 Pielęgnowanie rąk
 Pielęgnowanie paznokci
 Pielęgnowanie nóg
 Pielęgnowanie oczu
 Typowe schorzenia paznokci
 Codzienna gimnastyka
 Masaż całego ciała

Pomoc Linki O Serwisie
O nas
Formularz kontaktowy
Poradnik domowy
Poradnik działkowca
Spryciarze
Polskie Składy Budowlane
Jak to działa
Reklama
Jak dodać strone
Copyright © poradnik-rodzinny.pl All Rights Reserved.