Poradnik rodzinny


Czynności skóry

      Skóra spełnia bardzo wiele czynności fizjologicznych. Właściwości ochronne skóra zawdzięcza między innymi komórkom warstwy rogowej oraz kwaśnemu płaszczowi lipidowemu. Skóra bierze udział w regulacji ciepła w ustroju za pomocą gry naczyniowej, wydzielania potu oraz przewodnictwa i promieniowania. Pozwala to na utrzymanie stałej temperatury ciała prawie niezależnie od warunków atmosferycznych. Skóra jest narządem zmysłów, pomocniczym narządem oddechowym, magazynem wielu witamin, soli mineralnych. Trudno w kilku zdaniach opisać wszystkie jej funkcje, zwrócimy więc uwagę na te czynności skóry, które odgrywają szczególnie ważną rolę w kosmetyce. Niektóre wyroby kosmetyczne stosowane do pielęgnowania skóry są czynne tylko na jej powierzchni. Na przykład środek bakteriostatyczny dezodorantu nie musi wnikać w skórę, aby działać skutecznie. Inne natomiast środki, na przykład kremy nawilżające skórę, powinny co najmniej przeniknąć przez warstwę zrogowaciałą naskórka, a środek odżywczy zawarty w kremie powinien koncentrować się na poziomie warstw żywych naskórka lub w skórze właściwej. To korzystne zjawisko przechodzenia pewnych substancji do skóry i magazynowania ich w skórze oraz przenikania dalej do krwiobiegu nazywamy wchłanianiem (resorpcją).

      Przepuszczalność skóry zależy od wielu czynników, między innymi od właściwości osobniczych, od charakteru substancji wchłanianej i od właściwości rozpuszczalnika. Nieuszkodzony naskórek stanowi barierę chroniącą skórę przed przenikaniem rozmaitych czynników zewnętrznych. Istotną rolę odgrywa w tym procesie przestrzeń zawarta pomiędzy zrogowaciałym a żywym naskórkiem. Rozmaite substancje przenikają natomiast łatwiej w głąb skóry przez ujścia mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych i potowych. Czynniki mechaniczne takie, jak masaż, wklepywanie, wcieranie, zwiększają wchłanianie. Przez ucisk skóry przy wklepywaniu kremu usuwa się powietrze z przewodów wyprowadzających, a miejsce jego zajmuje krem, ulegający wchłonięciu przez nabłonek gruczołowy. Tą drogą przechodzą najłatwiej tłuszcze zwierzęce, trudniej roślinne, a najtrudniej mineralne. Poważną rolę w pielęgnowaniu skóry suchej i starczej odgrywają kremy hormonalne i witaminowe. Stwierdzono, że hormony i witaminy A, D, E i F są dobrze wchłaniane przez skórę.
      Można stosować wiele metod zwiększenia przepuszczalności skóry dla niektórych substancji. Najczęściej stosuje się usuwanie płaszcza tłuszczowego, łagodne złuszczanie, rozpulchnianie skóry.
      Bardzo istotną rolę w kosmetyce odgrywa również kwaśne oddziaływanie powierzchni skóry. Decyduje ono w takim lub innym działaniu preparatu kosmetycznego. Kwasowość zależy głównie od kwasu mlekowego i kwasów tłuszczowych zawartych w pocie i łoju. Stopień kwasowości oznacza się wykładnikiem stężenia jonów wodorowych, którego symbolem jest pH. Im pH jest niższy, tym większa kwasowość; pH = 7 oznacza odczyn obojętny, a im pH większy jest od 7, tym wyższa jest zasadowość. Średnie wartości pH powierzchni skóry wahają się w granicach od 3,2 do 5,2 a nawet do 6,5; zależą one od wielu czynników, między innymi od płci, wieku, okolicy skóry, niektórych stanów fizjologicznych.

Spis treści:
Skóra a zdrowie i uroda
 Skóra odzwierciedleniem zdrowia
 Budowa skóry
 Czynności skóry
 Rodzaje cery
 Starzenie się skóry
 Wpływ trybu życia na skórę
 Wpływ pogody na skórę
 Wpływ środków chemicznych na skórę
 Wrzód pełzający rogówki
Niektóre choroby skóry
 Alergiczne choroby skóry
 Łuszczyca
 Rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry
 Trądzik pospolity
 Trądzik różowaty
 Rozstępy skórne
 Cellulitis
Pielęgnowanie cery
 Uwagi ogólne
 Cera prawidłowa
 Cera sucha
 Cera tłusta
 Gimnastyka twarzy
 Maseczki
 Maseczki kosmetyczne
 Kremy kosmetyczne
 Płyny kosmetyczne do twarzy
 Pudry
 Oczyszczanie i odświeżanie skóry
 Odżywianie i regenerowanie skóry
 Pielęgnowanie szyi i podbródka
 Środki do pielęgnowania cery
 Środki przeciw nadmiernej potliwości
 Samoopalacze
 Zapobieganie zmarszczkom
Makijaż
 Zasady dobrego makijażu
 Oczyszczanie twarzy
 Nakładanie podkładu
 Korygowanie owalu twarzy
 Techniki makijażu
 Technika makijażu oczu
 Makijaż i regulacja brwi
 Makijaż ust
 Makijaż wieczorowy
 Przyciemnianie brwi i rzęs henną
 Lakiery do paznokci
Pielęgnacja włosów
 Budowa i fizjologia włosa
 Mycie głowy
 Włosy normalne
 Włosy suche
 Włosy tłuste
 Fryzura w warunkach domowych
 Dostosowanie fryzury do twarzy
 Farbowanie włosów
 Szampony barwiące
 Trwała ondulacja
 Rozjaśnianie włosów
Zasadnicze schorzenia włosów
 Łojotok
 Łupież
 Rozdwajanie się włosów
 Wypadanie włosów
Rola higieny ciała
 Mycie, kąpiele, natryski
 Płyny do kąpieli
 Dodatki do kąpieli
 Golenie mężczyzn
 Mydła
 Wody toaletowe
 Pielęgnowanie jamy ustnej
 Pielęgnowanie rąk
 Pielęgnowanie paznokci
 Pielęgnowanie nóg
 Pielęgnowanie oczu
 Typowe schorzenia paznokci
 Codzienna gimnastyka
 Masaż całego ciała

Pomoc Linki O Serwisie
O nas
Formularz kontaktowy
Poradnik domowy
Poradnik działkowca
Spryciarze
Polskie Składy Budowlane
Jak to działa
Reklama
Jak dodać strone
Copyright © poradnik-rodzinny.pl All Rights Reserved.